Zeytinler’de dayanışma tarhanası

Urla Belediyesi ve Zeytinler Köyü’nün kadınları birlikte tarhana yaptı.

Urla’nın Zeytinler Köyü’nde “Dayanışma Tarhanası” yapıldı. Urla’nın bereketli topraklarının ürünleri, ninelerin tariflerine göre yoğruldu. Dayanışmanın gücü ve emeğiyle gerçekleşen tarhana yapımına Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da eşlik etti. Geçmişten günümüze anneannelerden öğrenilen mutfak kültürünü Urla’da yaşatmak istediklerini dile getiren Başkan Uyar, köy sakinleri ve köye gezmeye gelen vatandaşlarla ile sohbet etti. Üretilen tarhana ihtiyaç sahipleri ile paylaşılacak.

“KÜLTÜRÜMÜZ UNUTULMASIN İSTİYORUZ”

Etkinlikte konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar; “İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığıyla birlikte güzel işler yapıyoruz. İstiyoruz ki köylü malını satmasın, burada tarım yapsın, toprağından para kazansın. Biz bilimin ışığında, bilimin önderliğinde bunları hep beraber nasıl yapabiliriz derdindeyiz” dedi.
Enginar Festivali sayesinde üç yılda yüzde 42’lik artış olduğunu belirten Uyar, “Geçen yıl üç kadın üreticimizle çilek dikelim dedik. Diktiler ve çok güzel bir şekilde karşılığını aldılar. Bu karşılığın sayesinde çilek üreticilerimizin sayısı bu yıl 25’e çıktı. Biz kırsal kalkınmayı desteklemek istiyoruz. Bütün köylerde lider kadın eğitimleri verdik. Ve şimdi bu köyün bir kadın kahvehanecisi var. Bizler laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bireyleriyiz. Cumhuriyetimize borçluyuz ve o borcu en iyi şekilde ödemek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: