Zeytinin izinde adım adım: Eski Mordoğan – Eğlenhoca – İnecik – Kösedere

Bu pazar hem gezi hem yürüyüş yapmak isteyenler için harika bir etkinlik var. Eski Mordoğan, Eğlenhoca, İnecik, Kösedere tarihi ve doğal zenginlikleri ile keşfetmek isteyenleri bekliyor.

Çarşamba ve pazar günleri özel rotalarda doğa yürüyüşleri düzenleyen Urla Dağcılık ve Doğa Sporları Grubu bu pazar farklı bir etkinlik düzenliyor.

Yürüyüş yapamayanların da katılabileceği bu parkurda hem zeytinin hem de bölgenin tarihine yakından bakma fırsatınız olacak. 17 Aralık pazar günü Efes Mimas yollarının zeytin rotası üzerinde olan parkur boyunca araç grubu takip edecek.

Gezi Çatalkaya köyünden başlayacak, buradan eski Mordoğan köyüne 2.5 kilometrelik bir mesafe yürünecek. Yürümek istemenler bu mesafeyi araç ile alacak. Yürüyüş esnasında anıt zeytin ağaçları görülebilecek, yöreye özgü olan hurma zeytinin hikayesi dinlenecek.

Ayşe Hatun Camii

Eski Mordoğan köyünde ise 14. yüzyılda ölen Ayşe hatun vasiyeti üzerine annesi tarafından yaptırılan Ayşe Hatun Camii gezilecek. Cami modeli ve öyküsü ile dikkat çekici bir hikayeye sahip. Kabe’deki bir caminin modelinden esinlenerek yapıldığı söylenen cami genç yaşta ölen Ayşe Hatun’un çeyizlerine işlediği nergis, karanfil, gül gibi desenler çizilmiş.

Ayşe Hatun camiisinin ardından Müesser Aktaş’ın kişisel çabaları ile oluşturduğu Müesser Aktaş Etnoğrafya Müzesi gezilecek. Ardından Eğlenhoca Köyü’ne hareket edilecek, burada zeytin yağı işlikleri görülecek. İnecik Köyü’nde ise Zeytin Okulu görülecek.

İnecik’ten Kösedere’ye 1.5 kmlik kısa doğa yürüyüşünün ardından Kösedere’de yemek molası verilecek. Dileyenler burada yöreye özgü Öküz köftesi, mantı ve farklı tatlardan oluşan öğle yemeğine katılacak dileyenler yanında getirdiği yiyecekleri tüketebilecek. Yine Kösedere’den ekşi maya ekmeği ve yöresel ürünler alışverişi yapılabilecek.

Servis saat 08:30’da Güzelbahçe otoban kavşağında bulunan Hakkı Oğuz Okulu’nun önünden saat 09:15’te, Urla İtfaiyesi’nin arka sokağından ise saat 08:45 de hareket edecek.

Etkinlik ücretsiz olarak düzenleniyor. Ulaşım masrafları, yemek ve müze ücretleri ise katılımcılara ait.

Etkinliğe katılmak ve aklınıza takılan soruları sormak için Mehmet Tuncer’e 05427259370 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: