“Yaşasın Kavuniçi” oyunu yarın Urla’da

Atölye Sanat Tiyatrosu, Aziz Nesin’in Yaşasın Kavuniçi oyunu ile Urla’da.

Emin Olcay ve  Hayat Olcay’ın kurduğu Atölye Sanat Tiyatrosu Urla’da. Topluluk, Ağacın Şarkısı ve Yaşasın Kavuniçi oyunlarını Urla’daki seyircileri için sahneleyecek.

Türkiye’nin hiciv yazını ustası Aziz Nesin‘in kaleme aldığı Yaşasın Kavuniçi oyununu usta tiyatro sanatçısı Emin Olcay yönetti. Oyunda Kubilay Erdelikara, Murat Çilgasit, Esra Erdoğan, Mukadder Erdemir sahne alıyor. Dış sesleri ise Büke Okyay Erdelikara, Kadir Sivrikaya ve Adem Tosun seslendirdi.

Yaşasın Kavuniçi oyunu konusu

Aziz Nesin’in kısa oyunlarından biri  olan Yaşasın Kavuniçi oyununda insanların toplumsal ve ekonomik durumlarının değişimlerine verdiği tepki mizahi bir dille ele alınıyor. Tek perdelik komedi oyununda burjuva sınıfından bir ailenin kızlarını milletvekili ve bakan adayı olan “Bay Lurban” ile evlendirmek istemesi ele alınır.

*Yaşasın Kavuniçi oyunu Yagil ve Sümini’nin salonunda geçer. Yagil ve Sümini, kızları Tora’yı, Taşralı bir milletvekili olan Lurban ile evlendirmek istemektedirler. Tora’yla Lurban nişanlıdır. Lurban’ın bakan olabilme ihtimali hem Tora’yı hem de ebeveynlerini heyecanlandırmaktadır. Ancak Tora ve ailesinin Lurban’ı yemeğe davet ettikleri bir akşam etrafta hükümetin devrileceği söylentileri dolaşmaya başlar. Yagil hükümet devrilirse Lurban’ın hapse girmesinden ve bu durumun kendi işlerini olumsuz etkilemesinden korkar. Fakat hükümet devrilmezse ve Lurban bakan olursa bu sefer de kızı Tora’nın maddi anlamda rahat bir hayat sürmesi söz konusudur. Oyun boyunca radyodan birkaç kez ardarda hükümete karşı bir ayaklanma olduğu ve sonrasında bastırıldığı haberleri duyurulur. Haberlerin gidişatıyla paralel olarak ailenin yemeğe çağırdıkları müstakbel damatlarına karşı tavrı değişiklik gösterir.

Yaşasın Kavuniçi bilet satış noktaları

Atölye Sanat Tiyatrosu’nun 7 Ocak pazar günü saat 20:30’da sahneleyeceği “Yaşasın Kavuniçi” oyununa Rüzgargülü Kitap Kafe, Kadıköy Kafe, Ohannes Burger ve Toprak Sahne gişesinden bilet alabileceğiniz gibi buradan internet üzerinden de bilet almanız mümkün. Oyunun 13 yaş ve üzeri seyirciler için tavsiye edildiğini hatırlatalım 🙂


*Senem Donatan – Aziz Nesin Beş Kısa Oyun metninden alıntılanmıştır. Makalenin tamamına buradan ulaşılabilir. 

“Yaşasın Kavuniçi” oyunu yarın Urla’da” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: