Urla’dan hareketle Sancaklı-Sanatoryum doğa yürüyüşü

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu bu hafta İzmir’de Sancaklı-Sanatoryum rotasını yürüyecek.

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu 18 Şubat pazar günü Urla’dan hareketle İzmir’de bir trekking rotasını yürüyecek. Sancaklı Köyü’nden başlayacak  yürüyüş Sanatoryum’da son bulacak.

1923 yılında I. İktisat Kongresi için İzmir’e gelen Atatürk’ün talimatıyla Dr. Behçet Uz tarafından kurulan “Veremle Mücadele Cemiyet-i Hayriyesi”, İzmir’de verem konusundaki çalışmaları yürütmüş. Yamanlar’da bulunan sanatoryum da bu derneğin çalışmalarının bir ürünü. İzmir’e hakim manzarası ile ünlü sanatoryum 2000 yılına kadar İzmir Verem Savaş Derneği tarafından kullanılmış, şimdi ise atıl durumda.

Yürüyüş Sancaklı köyünden başlayacak ve sanatoryuma kadar çıkış ağırlıklı olacak. Burada verilen öğlen molasının ardından ise inişe geçilecek. Öğlen molasında ateş yakılacak, dileyen katılımcılar ateşte pişirilebilecek yiyecekler getirebilecek. Rotanın uzunluğu 15 km ve orta zorlukta. Etkinlik bildirgesine göre çıkış bölümünde herkesin yürüyebileceği temposu ayarlanmış bir hızda yürünecek. Yürüyüş için uygun kıyafetlerin yanı sıra yanınıza 2 litre su, yağmurluk, düdük, atıştırmalıklar almanız öneriliyor.

Yürüyüş için servis saat 8:30’da Urla İtfaiye arka sokağından, 08:45 de ise Güzelbahçe Hakkı Oğuz Okulunun önünden hareket edecek. Yürüyüşe katılmak veya ayrıntılı bilgi almak için etkinlik sorumlusu Mehmet Tuncer’e 05427259370 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: