Urla’da Zeytin Günü kutlanacak

26 Kasım Dünya Zeytin Günü, Urla’da çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Uluslararası Zeytinyağı Konseyi tarafından “Dünya Zeytin Günü” ilan edilen 26 Kasım Urla’da kutlanacak.

Urla yüzyıllardır zeytine toprak, zeytinyağına işlik olmuş. Bugün adına Urla dediğimiz toprakların sahil ve Karantina adasında kaldığı tahmin edilen bir kısmı M.Ö Klazomenai olarak anılırmış.  Oniki İyonya kentinden biri olan Klazomenai ise zeytinle ve zeytinyağı ile… Klazomenai zeytinyağı ticaretinde isim yapmış bir İyon kentidir. Kalıntıları arasında yer alan ve M.Ö. 6. yüzyıla tarihlenen zeytinyağı işliği tanımlanabilen en eski zeytinyağı üretim tesisidir.

zeytingunuAradan geçen yüzyıllara rağmen Urla için zeytin de zeytinyağı da kıymetli… 26 Kasım Dünya Zeytin Günü’nde zeytinliklere beton dikmek isteyenlere inat, zeytinin ve zeytinyağının önemi anlatılacak. Urla Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik 26 Kasım gün boyu sürecek. Etkinlik programı Klazomenai’de başlayacak, iki bin iki yüz yıllık anıtlaşmış zeytin ağacının dalları altında devam edecek. Köstem Zeytinyağı Müzesi gezisi, Suat Çağlayan’ın fotoğraf sergisi açılışı ve “Ölümsüz Z” belgesel film gösteriminin ardından konuşmalara geçilecek.

Urla Zeytin Günü Etkinlik Programı

Etkinlik “Bir zeytin dalı yeter, yeter ki zeytin ağacının kökleri eksik olmasın” sloganı ile Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde düzenleniyor.

10:00 – 11:30 Klazomenai Antik Zeytinyağı İşliği (Urla İskele)
11:30 – 12:30 İki bin iki yüz yıllık anıt ağaç ziyareti ve Köstem Zeytinyağı Müzesi’ne varış
12:30 – 13:30 Toplanan meyvelerin Köstem Zeytinyağı Müzesi Osmanlı İşliği’nde çocuklar tarafından sıkımı
13:00 – 14:00 Köstem Zeytinyağı Müzesi gezisi, Suat Çağlayan “Doğanın Heykeltraşı: Zeytin Ağacı” fotoğraf sergisi açılışı “Ölümsüz Z” belgesel film gösterimi

14:00 – 16:30 Açılış konuşmaları ve panel
*Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri
*H.Cahit Çetin
*Prof. Dr. İlber Ortaylı
*Christopher Dologh
*Ümit Ersoy

16:30 – 17:30 Kokteyl ve müzik dinletisi

Köstem Zeytinyağı Müzesi  Uzunkuyu Köyü, Eski Çeşme Yolu, Jandarma karşısı No:8 Urla adresinde.

Urla’da Zeytin Günü kutlanacak” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: