Urla’da kadınlar hakları için buluşuyor

Urla Belediyesi kadının insan hakları konusunda 18 hafta sürecek eğitimler düzenleyecek. Urla Belediyesi kadınları güçlendiren çalışmalarına bir yenisini ekledi. KİHEP işbirliği ile yapılan 18 haftalık atölyede kadınlar haklarını öğrenecek.

Kadına yönelik şiddet ve istismarı önlemek için eğitimler düzenleyen Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı ile kadınlara farkındalık yaratacak.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Urla Belediyesi Ek Hizmet Binası’nda Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Kadının İnsan Hakları Derneği işbirliği ile düzenlenecek.

18 haftalık program kapsamında kursiyerler, kadının insan hakları ve anayasal kazanımlar konuları hakkında bilgilendirilecek.

Kursa katılım ve ayrıntılı bilgi almak Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne 02327541088 numarasından 184 dahili numarası ile ulaşılabilir.

Neden ‘Kadının İnsan Hakları?’

Kadın cinayetlerinin, kadına dönük şiddetin, yaşam biçimi, kıyafet sınırlamalarının artarak devam ettiği günlerden geçiyoruz. Bu nedenle kadınların haklarını bilmesi ve ona sahip çıkması çok daha kritik. KİHEP’in internet sitesinde Kadının İnsan Hakları şöyle anlatılmış;

Kadının İnsan Hakları, insan hakları kavramını dünya kadınları açısından yeniden yorumlayarak oluşturmayı amaçlayan bir kavramdır.

Kadının insan hakları şunlardır:

* Kadının evlilikle ilgili hakları: İstediği kişiyle evlenme hakkı, eşit miras hakkı, evlilik içinde cinsel birleşmeyi reddetme hakkı, şiddete maruz kalmama hakkı, kendi malına sahip olma hakkı, kumayı reddetme hakkı, resmi nikâh hakkı.

* Kadının boşanma ile ilgili hakları: Ev tutarak ayrı yaşama hakkı, boşanmak için mahkemeye başvurma hakkı, çocuklarının velayetini alma hakkı, nafaka alma hakkı, kendi malını beraberinde götürme hakkı.

* Kadının bedensel hakları: Kendi cinselliğini yaşama hakkı; tecavüzsüz, tacizsiz, enseste maruz kalmadan yaşama hakkı; doğum kontrolünü kullanma veya kullanmama hakkı; sağlıklı yaşama hakkı; kadının bedeninin yalnızca kendine ait olması hakkı.

* Kadının kamu yaşamındaki hakları: İstediği zaman kocasından izin almadan istediği işte çalışma hakkı, eşit ücret hakkı, eşit eğitim hakkı, kendi istediği partiye oy verme hakkı, siyasi partiye katılma hakkı, ev kadını veya tarımda aile işçisi olarak çalışsa bile sigortalı olma hakkı, dini yaşama katılma ya da katılmama hakkı.

Başkan Uyar: Kadınların güçlenmesi beni mutlu ediyor

Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı (KİHEP)’nda kursiyer ile bir araya geldi. Urla Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün hizmetlerini anlatan Uyar: “Kadınların siyasal ve sosyal hayatta daha güçlü olmaları bizler için çok önemli. Düzenlediğimiz eğitim programları ile kadınlarımızın güçlerine güç kattıklarını görmek beni çok mutlu ediyor. İstiyoruz ki hakkınızı hukukunuzu öğrenin. İstiyoruz ki haklarınız konusunda bilinçli olun. Sizlerin her zaman yanındayım. Tecrübelerimi paylaşmaya hazırım” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: