Urla Tohum Takas Şenliği 15 Ekim’de

Urla Tohum Takas Etkinliği 2017 yılında 15 Ekim’de düzenlenecek. 

Urla 3. Yerel Tohum Takası’na hazırlanıyor. Tohum Takas Etkinliği 15 Ekim pazar günü Eski Tamirhane Binası’nda düzenlenecek. Herkesin katılımına açık olan Urla Tohum Takas Etkinliği’nde tarım konuşulacak, tohumlar paylaşılacak.

Urla’da ilk kez 2015 yılında düzenlenen Tohum Takas Şenliği bu yıl üçüncü kez Urla Kent Konseyi Tarım ve Gıda Komisyonu tarafından düzenleniyor. “Toprağın çocuklarıdır tohumlar” sloganı ile düzenlenecek etkinlik ata tohumlarına sahip çıkmak amacını taşıyor.

3. Urla Yerel Tohum Takas Etkinliği Programı

15 Ekim pazar günü Eski Tamirhane binasında düzenlenecek etkinlik saat 10:30’da başlayacak. Program şöyle;

11:00 Açılış Konuşmaları
11:30 Urla Evimiz 4 Çocukları Gösterisi
12:00 Halk Kürsüsü: Gelin Tarımı Konuşalım
14:00 Tohum Takas Etkinliği
14:30 Sebzeli Bulgur İkramı

Tohum Takas Şenliği nedir?

Tohum takas şenlikleri patentli, GDO’lu tohumlara karşı duyarlı çiftçilerin, insanların başlattığı bir etkinlik. Küçük çiftçi grupları, hobistler, bahçeciler ve benzer düşünceye sahip insanlar yerel tohumlara sahip çıkmak için bir araya geliyor. Bu organizasyonlarda tohum kaynakları, bilgi birikimleri ve bitki materyalleri karşılıklı olarak paylaşılıyor. İnsanların neden tohumlarına, topraklarına sahip çıkmaları gerektiği anlatılıyor. Ayrıca, üreticilerin biyoçeşitlilik ve yerel tohumların korunması konusundaki önemli rollerinin vurgunlanıp gıda güvencesine dikkat çekiliyor. Bu kapsamda, birçok ülkede 15-20 yılı aşkın süredir düzenlenen tohum takas şenlikleri ve etkinlikleri, ülkemizde ilk kez* İzmir’de yürütülen bir araştırma ile başlatıldı.


*http://www.apelasyon.com/Yazi/420-tohum-takas-senlik-ve-etkinliklerinin-degerlendirilmesi

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: