Urla şiddete karşı el ele sevgi zinciri kuracak

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde şiddete karşı sevgi zinciri kurulacak.


Urla Belediyesi ve Urla Kent Konseyi 25 Kasım nedeni ile sevgi zinciri oluşturacak. “Şiddetin Cinsiyeti Yoktur” sloganı ile yapılacak etkinlikte kadınlar ve erkekler el ele şiddete karşı duruş sergileyecek.

Etkinlik kapsamında saat 14:00’te Urla Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanılacak ve buradan Urla Cumhuriyet Meydanı’na yürünecek. Atatürk heykeli çevresinde sevgi zinciri oluşturulacak.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü nedir?

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü (İngilizce: International Day for the Elimination of Violence against Women), 1999 yılında BM Genel Kurulu kararı ile toplumda şiddete karşı farkındalık yaratmak için ilan edilen gündür.

25 Kasım  tarihi 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kız kardeşin katledilmesi nedeniyle seçilmiştir.

mirabel-kardesler

Mirabel kardeşlerin mirası…

25 Kasım, Dominik Cumhuriyeti’nde, Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Clandestina Hareketi’nin öncülerinden olan Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşlerin sistem tarafından katledildiği tarihtir. Üç kız kardeşin cesetleri bir uçurumun dibine atılmıştır. Oysa gazeteler olayın bir kaza nedeniyle olduğunu iddia eder. Gerçekler çok sonra açığa çıkar.

Mirabel kardeşler, ülkelerinde siyasal özgürlük için kararlılıkla mücadele ederek Latin Amerika’daki diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya karşı mücadele ettikleri için çok kez işkence görmüş, cezaevine atılmıştır. En son olarak da 25 Kasım 1960 yılında arabalarından zorla indirilerek tecavüz ve işkenceyle katledilirler… Sonrasında, bu katliam kayıtlara “araba kazası” olarak geçirilmiştir.

Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olmasından da esinlenerek; o günden sonra bu üç kız kardeş, gerek Dominik’te gerek dünya da “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anılmaya başlar.

Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım , “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edilir. 1999 yılında ise BM Genel Kurulu   25 Kasım’ı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” günü ilan eder.

 

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: