Urla Ot Festivali’nin programı açıklandı

7. Urla Ot Festivali programı duyuruldu. Bu baharda ot toplamaya hazır mısınız?

ot-festivaliBu yıl yedincisi düzenlenecek olan Mart Dokuzu Urla Ot Festivali‘nin programı belli oldu. 7. Urla Ot Festivali 25-26 Mart tarihlerinde Urla ve Özbek’te yapılacak.

Urla Doğal Sofra Gönüllülerinin 7 yıldır geleneksel olarak düzenlediği festivale, Urla Kaymakamlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Özbek Muhtarlığı destek veriyor. Urla Ot Festivali, yerel beslenme, kırsal kalkınma ve Urla’nın sürdürülebilir zenginliklerini daha geniş kesimlere ulaştırmayı amaçlıyor.

Baharın gelişinin kutlandığı festivalde geziler, söyleşiler, tadımlar ve ot toplama etkinlikleri yapılıyor.

Etkinliğin kökeni Mart Dokuzu geleneğine dayanıyor. Urla’nın çok eski yıllardan beri devam ettirdiği halk arasında “Martın 9’u olarak da bilinen (Rumi takvimde 9, Miladi takvimde 21-22 mart) bahara giriş şenlikleri bu Mart Dokuzu Ot Festivali ile yaşatılıyor.

Otlarımızı Tanımada Sıra, ‘SIRA’ daarapsaci-rezene

Her yıl bir temanın öne çıktığı Urla Ot Festivali’nin bu yılki teması ise “sıra” yani Arapsaçı oldu. Urla Mart Dokuzu Ot Festivali 2017 yılında 25 – 26 Mart tarihlerinde yapılacak.

7. Urla Ot Festivali Programı

Festivalin ilk gününde saat 11:00 – 13.30 arasında Urla’nın tarihi değerlerinin, rehber eşliğinde tanıtım turu düzenlenecek. Saat 14:00’te ise açılış ve Urla Meydanı’ndan Eski Tamirhane’ye kortej düzenlenecek. Saat 15.00 – 17.00 sında ise panel ve yemek atölyeleri olacak. Şef Osman Sezener Ege Otlarının Modern Gastronomide Yeri’ni anlatacak. UZZK Başkanı Ümmühan Tibet “Mutfağımızda Zeytinyağının Önemi” başlıklı bir konuşma yapacak. Urla Otlarının zeytinyağı ile buluşması; Doğal Sofra Urla Gönüllüleri ve Ahmet Güzelyağdöken yorumu ile anlatılacak.

Festival 26 Mart pazar günü Özbek’te sürecek. 10:30’da Urla Meydanı’ndan dan Özbek Ot toplama alanına hareket edilecek. 11.00 – 12.00 arasında ot toplanacak. Köye dönüldükten sonra yemek stantlarında ot pişirimine başlanacak. Meydanda müzik dinletisi, öğrenci kulüplerinin gösterileri olacak. “Otları Tanıyalım” yarışmasının ardından 17:00’de otobüsler Urla’ya geri dönecek.

Unutmadan söyleyelim bahar bayramı olarak kutlanan Mart Dokuzu’nda yeşile basmak adettendir.

Urla Ot Festivali’nin programı açıklandı” için 5 yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: