“Urla bölgesinde tehlikeli olabilecek faylar var”

Urla Kent Konseyi Çevre Komisyonu öncülüğünde gerçekleştirilen konferansta Urla ve çevresindeki depremsellik ele alındı.

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday, Başkan Yardımcısı Özlem Işık ile DOHAD Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu Urla’nın konuğu oldu. 22 Aralık cuma günü Urla Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen konferansın ev sahipliğini Urla Kent Konseyi yaptı. Urla Kent Konseyi Başkan Vekili Mehmet Ali Fırat, bölgedeki gelişmelerin uzmanlarınca dile getirileceğini söyledi.

10 şiddetinde depremler var

Deprem Uzmanı Doç Dr. Oğuz Gündoğdu, ülkemizdeki ve bölgemizdeki deprem geçmişine kısaca değindi. Gündoğdu, deprem sonrası afetle mücadelede Türkiye’nin başarılı olduğunu belirtirken, İzmir ve çevresinde 10 şiddetinde depremler olduğunu söyledi. Yakın tarihte depremlerin en fazla 6.5 dolayında olduğunu söyleyen Gündoğdu, İzmir’in yakın tarihine bakıldığında sakin bir dönem geçirdiğini söyledi, “Bölgenizde tehlikeli olabilecek faylar var. Bunların neler getirebileceğini kestirmek zor” dedi.

Gündoğdu ve diğer konuşmacılar, deprem sonrası alınan önlemleri, bunların doğrularını ve yanlışlarını da değerlendirdi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: