Urla Bağbozumu Şenliği 14 Ağustos’ta

Urla’da her yıl Ağustos ayında düzenlenen Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri bu yıl 14 Ağustos’ta gerçekleşecek. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Urla Şubesi, Urla Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Kaymakamlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri 14 Ağustos 2017’de düzenlenecek.

Bağ Bozumu Şenliği 2600 yıllık geçmişiyle Urla ve Urlalılar’a bırakılan en köklü geleneklerden biri. Şenliğin son yıllarda düzenlenmesinin ise bir amacı var. Mübadele sonrası unutulan bağcılık kültürünü yeniden canlandırmak.

URLA BAĞBOZUMU ŞENLİĞİ PROGRAMI

Önceki yıllarda 3 gün süren Urla Bağbozumu Şenliği 2017’de OHAL nedeniyle sadece bir gün yapılacak. 14 Ağustos Pazartesi günü yapılacak Bağbozumu Şenliği sabah 10:00’da Jandarma Kavşağı’ndan Urla Meydanı’na yapılacak kortej yürüyüşü ile başlayacak. Saat 10:30’ta üzüm sıkımı ve ürün yarışması ile açılışı yapılacak festival kapsamında saat 13:00’de de İBB Pop Orkestrası’nın konseri olacak.

18 Ağustos Cuma günü ise Alirıza Mete Urla Yelken Kulübü’nde saat 20:00’de İgor Yelken Yarışları Ödül Töreni yapılacak.

TARİHTE BAĞBOZUMU

Bağbozumu tanrısı olarak da bilinen Dionysos Yunan Mitolojisi’nde Şarap Tanrısı’dır. “Ben Lidya’nın altın ovalarından geliyorum. Vatanım Lidya’dır” der Dionysos. Doğumundan itibaren sürgün edilmiş, gezgin ve göçmen bir tanrıdır. Bu yüzden de Anadolu’da İzmir’den Bozcaada’ya oradan Ürgüp’e kadar bağbozumu şenlikleri düzenlenir. Ve bu şenliklerde mutlaka şarap tanrısına değinilir. Dionysos, sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden dirilir, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir.

URLA’DA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ

Zeytine yağın, üzüme balın düştüğü gündür, Bağbozumu…Bu geleneksel bayram 24 yıldır Urla Belediyesi ve Ziraat Odası önderliğinde “Bağbozumu Şenlikleri “ adı altında kutlanmaktadır.

Ünlü seyyah Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde; Urla’da bulunan Malgaca Pazarı’nın ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatmış, gördüğü asmanın o güne kadar gördüklerine hiç benzemediğini, tüm çarşıyı kaplayan bu asmaya her bağ sahibinin yeni bir aşı yaparak, üzerinde çeşit çeşit üzüm oluşmasını sağladığından bahsetmiştir.

Urla’da Bağbozumu Şenlikleri’nin kutlanması 2600 yıl öncesine dayanmaktadır. Geçmişte Avrupa’ya ihraç edilmiş olan üzüm ve şarap 1825 yılında gelişme göstermiştir.1920 öncesi Almanya, İngiltere ve Hollanda’ya kuru üzüm ihracatı yapılmakta, deniz yoluyla yapılan bu ihracatlar Urla İskelesi Limanı’na büyük bir katkı sağlamıştır. O zamanlardan bu zamanlara her yıl 14 Ağustos tarihi Urla’da Bağbozumu Şenliği olarak kutlanmaktadır

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: