Urla Bağ Bozumu Şenliği 2018 programı açıklandı

Urla’nın 2600 yıllık geleneği Bağ Bozumu Şenliği bu yıl da renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak. 14 Ağustos’ta yapılacak Bağ Bozumu Şenliği’nin programı da açıklandı.

Üzüme balın, zeytine yağın düştüğü günde yani 14 Ağustos’ta Urla bir kez daha Bağ Bozumu Şenliği’ne ev sahipliği yapacak. Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri bu yıl 25. kez düzenlenecek. Tarihi 2600 yıl öncesine dayanan şenlik her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Ağustos’ta kutlanacak. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Urla Şubesi, Urla Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Urla Kaymakamlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Urla Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri kapsamında yine çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Urla Bağ Bozumu Şenliği’nin 2018 programı da açıklandı. Festival programında optimist yarışları, voleybol şampiyonası ve konserler var.

URLA BAĞ BOZUMU PLAJ VOLEYBOLU TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

Bağ Bozumu Şenliği etkinlikleri kapsamında Urla önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacak. 18 yaş altı Urla Bağ Bozumu Plaj Voleybolu Türkiye Şampiyonası 10-12 Ağustos tarihleri arasında Kum Denizi plajında yapılacak.

URLA BAĞ BOZUMU ŞENLİĞİ 2018 PROGRAMI

Merakla beklenen şenlik programı Urla Belediyesi tarafından yayınlandı. Program şöyle;

 

TARİHTE BAĞBOZUMU

Bağbozumu tanrısı olarak da bilinen Dionysos Yunan Mitolojisi’nde Şarap Tanrısı’dır. “Ben Lidya’nın altın ovalarından geliyorum. Vatanım Lidya’dır” der Dionysos. Doğumundan itibaren sürgün edilmiş, gezgin ve göçmen bir tanrıdır. Bu yüzden de Anadolu’da İzmir’den Bozcaada’ya oradan Ürgüp’e kadar bağbozumu şenlikleri düzenlenir. Ve bu şenliklerde mutlaka şarap tanrısına değinilir. Dionysos, sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden dirilir, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir.

URLA’DA BAĞBOZUMU ŞENLİKLERİ

Ünlü seyyah Evliya Çelebi de Seyahatnamesi’nde; Urla’da bulunan Malgaca Pazarı’nın ortasındaki bir asmayı uzun uzun anlatmış, gördüğü asmanın o güne kadar gördüklerine hiç benzemediğini, tüm çarşıyı kaplayan bu asmaya her bağ sahibinin yeni bir aşı yaparak, üzerinde çeşit çeşit üzüm oluşmasını sağladığından bahsetmiştir.

Urla’da Bağbozumu Şenlikleri’nin kutlanması 2600 yıl öncesine dayanmaktadır. Geçmişte Avrupa’ya ihraç edilmiş olan üzüm ve şarap 1825 yılında gelişme göstermiştir. 1920 öncesi Almanya, İngiltere ve Hollanda’ya kuru üzüm ihracatı yapılmakta, deniz yoluyla yapılan bu ihracatlar Urla İskelesi Limanı’na büyük bir katkı sağlamıştır. O zamanlardan bu zamanlara her yıl 14 Ağustos tarihi Urla’da Bağbozumu Şenliği olarak kutlanmaktadır.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: