Toprak Sahne Tiyatro Festivali 2018 programı açıklandı

Toprak Sahne Tiyatro Festivali bu yıl yedinci kez düzenlenecek. Festivalde tiyatro sahnesi yine köy meydanlarına kurulacak. Festivalin ayrıntılı programı açıklandı.

Sanata ve tiyatroya dönük baskılar artarak devam ederken, ‘Urla’nın tiyatrosu’ Toprak Sahne bu yıl da festival düzenliyor. Esnafından belediyesine Kızılay’ından çeşitli sivil toplum örgütlerine dek Urlalıların desteğini alan festival bu yıl da önemli isimleri ağırlayacak.

İzmir’in Urla ilçesinde 7 yıldır yapılan Toprak Sahne Tiyatro Festivali bu yıl 18-21 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Toprak Sahne ve Ayvalık Tiyatroda işbirliği ile düzenlenen bu yılki festivale Türkiye’nin çeşitli yerlerinden amatör ve profesyonel 20’ye yakın tiyatro katılacak. Son iki yıldır uluslararası düzeyde düzenlenen festival bu yıl ise İran’da tiyatro yapan Türkiyeli toplulukları ağırlayacak.

Festival boyunca köylerin yanı sıra, Urla meydanda her akşam saat 22:00’da tiyatro gösterimleri yapılacak, Malgaca Pazarı, Mermerli Çeşme ve Sanat Sokağı’da sokak oyunları oynanacak. Köylerde kurulan sahnelerde yetişkin oyunlarının yanı sıra çocuk oyunları da sahnelenecek.

Usta tiyatrocularla söyleşi ve atölyeler

Festival, tiyatro grupları ve oyuncular için bir deneyim paylaşım alanı rolünü de oynuyor. Festival kapsamında düzenlenecek gece söyleşilerinde ilk gün Orhan Aydın, Prof.Dr. Semih Çelenk, Yaşar Gündem ve Özgür Başkaya yer alacak. İkinci gece sohbetinde ise Serhat Özcan ve Pervin Bağdat söyleşisi olacak.

Ayrıca Deniz Tuncay dans, Yiğit Kocabıyık Meisner Tekniği, Kımız Bozkır Peter Brook Tekniği, Metin Güler Sokak Tiyatrosu, Sinan Küçüköz Fiziksel Öz Farkındalık Bağlamında Oyuncunun Enstrümanı; Beden ve Ayşe Emel Mesci Meyerhold Tekniği atölyeleri düzenleyecek. Katılımcı tiyatro grupları bu atölyelerden ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Festival programı şöyle

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: