Tohum Takas Şenliği’ne davetlisiniz

Yerel Tohum Derneği Yarımada Şubesi 12 Mart’ta tohum takas şenliği düzenliyor.tohum-takas-senligiAtalık tohumlara sahip çıkmak için yapılan Tohum Takas Şenlikleri‘nden bir yenisi Güzelbahçe’de yapılacak.

Yerel Tohum Derneği Yarımada Şubesi, Güzelbahçe Belediyesi’nin katkıları ile 12 Mart‘ta Tohum Takas Şenliği düzenleyecek. Güzelbahçe Düğün Salonu‘nda düzenlenecek etkinlikte, Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Dr. Zerrin Çelik, Dr. Füsun Tezcan ve Mehmet Sever konuşmacı olacak. Saat 13:00‘te başlayacak şenlikte hem tohumlar hem de deneyimler paylaşılacak.

Tohum Takas Şenliği için açılan facebook etkinliğine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tohum Takas Şenliği’ne tohum getirmek şart mı?

Tohum Takas Şenliklerine katılmak isteyenlerin aklına takılan en temel soru “tohum getirmek zorunlu mu?” oluyor. Konu hakkında bilgilerine başvurduğumuz Yerel Tohum Derneği Yarımada Şubesi Başkanı Selma Ay, “Etkinliğimize herkesi bekliyoruz. Tohumu olmayan dostlara yerel tohum vereceğiz. Onlardan beklentimiz gelecek yıl tohumlarını çoğaltıp getirmeleri” dedi.

Tohum Takas Şenliği nedir?

Tohum takas şenlikleri patentli, GDO’lu tohumlara karşı duyarlı çiftçilerin, insanların başlattığı bir etkinlik. Küçük çiftçi grupları, hobistler, bahçeciler ve benzer düşünceye sahip insanlar yerel tohumlara sahip çıkmak için bir araya geliyor. Bu organizasyonlarda tohum kaynakları, bilgi birikimleri ve bitki materyalleri karşılıklı olarak paylaşılıyor. İnsanların neden tohumlarına, topraklarına sahip çıkmaları gerektiği anlatılıyor. Ayrıca, üreticilerin biyoçeşitlilik ve yerel tohumların korunması konusundaki önemli rollerinin vurgunlanıp gıda güvencesine dikkat çekiliyor. Bu kapsamda, birçok ülkede 15-20 yılı aşkın süredir düzenlenen tohum takas şenlikleri ve etkinlikleri, ülkemizde ilk kez* İzmir’de yürütülen bir araştırma ile başlatılmış.

Güzelbahçe Düğün Salonu adres; Atatürk Mah. Kazım Dirik Cad. No:46 Güzelbahçe
İzmir


*http://www.apelasyon.com/Yazi/420-tohum-takas-senlik-ve-etkinliklerinin-degerlendirilmesi

Tohum Takas Şenliği’ne davetlisiniz” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: