Teknopark İzmir’de enerji için hackathon: Hack4Energy

Teknopark İzmir, İzmir Kalkınma Ajansı işbirliği ile enerji temalı 35 saatlik Hack4Energy hackathonu düzenleyecek. Hackathona son başvuru tarihi 26 Nisan.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içerisinde 2002 yılında kurulan Teknopark İzmir, teknoloji ve inovasyon alanında önemli etkinliklere imza atıyor. Özellikle enerji ve sürdürülebilir inovasyon temalarında bir dizi etkinlik düzenleyen İYTE ve Teknopark İzmir’in sıradaki etkinliği Hack4Energy hackathonu. Hack4Energy hackathonu 6-7 Mayıs 2017 tarihlerinde İYTE içinde bulunan Teknopark İzmir İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Enerjide yenilikçi fikirlere ihtiyaç var

Sürdürülebilir enerji ve enerjinin verimli kullanımı konusunda tüm dünyanın inovatif fikirlere ihtiyacı var. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında enerji temalı konferanslar, çalıştaylar ve hackathonlar düzenliyor. Bu hackathonlardan biri de İzmir Urla’da düzenlenecek.

35 saat sürecek hackathon 6 Mayıs saat 09:00 da başlayacak ve 07 Mayıs saat 15:00’de sona erecek.

Hack4Energy’e kimler katılabilir?

Hack4Energy’e daha önce enerji alanında proje yapmış, prototip geliştirmiş, akademik çalışma yapmış, profesyonel olarak çalışmış, bir girişim yapmış veya ilgili alanda kendini geliştirmiş/geliştirmek isteyen öğrenciler, çalışanlar, girişimciler ve akademisyenler başvurabilir. Başvurular takımlar halinde veya bireysel olarak http://hack4energy.com/  sitesindeki ilgili bölümden yapılabilir. Hack4Energy hackathonuna başvuru için son tarih ise 26 Nisan 2017.

Hack4Energy ödülleri

Start In İzmir Hackathonlarından olan Hack4Energy’de katılımcılar birlikte üretmenin keyfini yaşamanın yanı sıra bir de ödül alabilecekler. Hack4Energy’e katılanlar arasında birinci seçilecek proje 5 bin TL, ikinci seçilecek proje 3 bin TL, üçüncü seçilecek proje ise 2 bin TL ödülü almaya hak kazanacak.

hacknbreak2017Hack’n Break de temiz enerji için toplanacak

İYTE geçtiğimiz yıl Türkiye’nin ilk açık inovasyon kampına da ev sahipliği yapmıştı. 2017 Hack’n Break Açık İnovasyon Kampı & Konferansı da 19-27 Ağustos arasında gerçekleşecek. Hack’n Break etkinliğinin bu yılki ana temaları; temiz enerji, elektrikli taşıtlar ve endüstri 4.0 olarak belirlendi.

 

Hackathon nedir?

Hackathon, Vikipedi’de şöyle tanımlanmış; Hack günü, hackfest ya da codefest olarak da bilinen hackathon bilgisayar programcıları, grafik tasarımcıları, arayüz tasarımcıları ve proje yöneticileri de dahil olmak üzere katılanların yoğun bir şekilde yazılım projelerinin geliştirilmesi amacıyla diğer takımlar ile rekabet içerisinde bulunduğu bir olaydır. Bu olay bir donanımın geliştirilmesi için de yapılabilir. Hackathon genellikle bir gün ile bir hafta arasında sürebilir. Birçok durumda asıl amaç yazılım oluşturulması ya da yazılım geliştirilmesi olduğu kadar, bazı hackathonlar yalnızca sosyal veya eğitim amacına yöneliktir. Hackathonlarda kullanılan programlama dilleri, işletim sistemleri, uygulamalar ya da APIler belirli bir odak noktasına sahip olma eğilimindedir ve topluluğun demografisini yansıtır. Bunun dışındakilerde ise oluşturulan yazılımın türünde herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: