Süslü Kadınlar Urla’da pedallayacak

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, Urla’da da düzenleniyor. Süslenip süslenip gelin 🙂

Süslü Kadınlar bu yıl tam 50 şehirde eş zamanlı pedallayacak. Kent yaşamında bisikletli ulaşıma, erkek egemen dünyada kadın varlığına dikkat çekecek. Egzos kokusuna karşı parfüm kokusu yayacak. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu eş zamanlı olarak saat 17:00’de başlayacak. Urla için toplanma saati 16:00, toplanma yeri ise Urla Meydan Urit önü olarak belirlendi.

Urla Etkinlikleri olarak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Urla ayağını düzenleyen Pembe Albayrak Emul ile turu konuştuk. 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde tarih öğretmeni Sema Gür tarafından düzenlendi. Facebook etkinliği olarak başlayan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu aradan geçen yıllarda binlerce kadının, dört bir yanda eş zamanlı sokağa çıktığı bir etkinlik halini aldı.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu kent ulaşımında bir alternatife, bisikletli ulaşıma dikkat çekiyor. Etkinlik aracılığı ile daha çok insanın bisiklete binmesini sağlamak, bisiklet yollarının yapılmasını sağlamak, çevreci ve sessiz bir ulaşım aracını topluma düşündürmek isteniyor. Etkinliği düzenleyen kadınlar bunu bir de kadınların da bisiklete binebileceğini “Hatta çok güzel bindiğini, o da yetmezmiş gibi süslü püslü bindiğini göstermek” derdinde. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun manifestosunu BURADAN okuyabilirsiniz. 

2017 yılında 50 şehirde eş zamanlı yapılacak etkinlik için kadınlar Urla’da da buluşacak. Urla’daki etkinliğin sorumlusu Pembe Albayrak Emul tüm süslü kadınları 24 Eylül saat 16:00’da tüm süslü kadınları Urla Meydanı’na bekliyor. Urla için açılan facebook etkinliğinden gelişmeleri takip edebilirsiniz. 

“Kadınız, bisikletliyiz, görünür olmak istiyoruz”

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun ortaya çıkışını yukarıda kısaca özetlemeye çalıştık. Siz biraz açar mısınız?

Sema bir gün arkadaşlarına hadi bisiklete binelim demiş ve sokağa çıkmış. Onlar da bize seslendiler, bizler de diğer kızlara seslendik. Binlerce kadın böylece yollara çıktı. Yollar sadece motorlu araçlara ait değil. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Yollarda bisikletimizle yer aldıkça, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara ve yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğini düşünüyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadının görünür olduğu toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalı.

“Urla’da bisiklet yolları istiyoruz”

Etkinlik bu yıl Urla’da ilk kez mi düzenleniyor? Özellikle Urla’da düzenlenmesini istemeniz için bir neden var mı?

Evet Urla’da ilk kez yapılıyor Süslü Kadınlar Bisiklet Turu. Elbette Urla’da düzenlememizin çok önemli nedenleri var.

Öncelikle çok kadın var, kadın bir belediye başkanımız var, çok bisiklet var ama bisiklet yolu yok. Karbon ayak izimizi azaltmamız gerekirken izmire etkinlik için gitmek çok zor. Yerel olmak, yerelde kalmak daha çok kadına ulaşmak demek ve bunları sağlayabilmek Urla’da düzenleniyor Süslü kadınlar bisiklet turu Urla. Bisiklet yolu sorunu var ilçemizde, İskele, merkez ve köyler bisiklet yolu ile ulaşım sağlayabilmiş olsa bu kadınlar birbirine kavuşabilse dünyanın en mutlu ve refah coğrafyası olacağız bunu iddia ediyorum.

Ayrıca benim için önemli bir neden daha var. Meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek, farkındalık yaratmak istedim. 2016’da meme kanseri oldum ve kemoterapimi tur tarihine göre planlayıp arkadaşlarımın desteği ile İzmir’de tüm Urlalı kadınlar için; meme kanserinde erken teşhisi ve önlemesine dikkat çekmek için pedal çevirdim.

Yaşadığım yerde tüm kızkardeşlerime saygı ve sevgimi ifade etmek için, yerele yani Urla’ya bir imza koymak istedim

“Bir şehirde kadınlar bisiklete binerse, tüm şehir onun peşinden gider”

Peki siz neden böyle bir oluşumun içindesiniz?

Bu harekete inandığım için, kadın olarak görünür olmak istiyorum. Ben bir bisiklet kullanıcısıyım. Bisikletle hareket etmeyi tercih etmemin nedeni ulaşım için kimseye bağımlı olmak zorunda olmamam. Bisiklet bana her şeyden ve herkesten bağımsız olma imkanı veriyor.

Mottom bir şehirde kadınlar bisiklete binerse, tüm şehir onun peşinden gider. Korkmuyorum, yollarda varız demek için buradayım.

Bir de umut var! Türkiye’de eğitime yatırım yapan bir bisiklet fabrikası var. Değişime katkı sunmak isteyen gönüllü kadınları dinleyen, anlayan ve karşılık beklemeden destek sunan Accell Bisiklet, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’na kız çocuklarının okuması için burs bağışında bulundu ve Eylül ayı boyunca bisiklete binmek isteyen kadınlar için ücretsiz kurslar sundu.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Urla rotası

Bisiklet rotası nereden başlayıp nerede sonlanıyor?

Urla meydanında 16.00’da buluşup niçin orada bulunduğumuzu anlatacağız. Turun ardından aynı başlangıç noktasında bir eğlence yapacağız.

 

Tura erkekler katılabiliyor mu?

Evet katılıyor şu ricalarımız var

Kadınlar tarafından kadınlar için düzenlenen bisiklet turuna katılmak isteyen erkeklerden ricamız:

Şık (veya özenli) giyinin

Bisiklet formanızla gelmeyin

Fotoğraflarda en önde olmayın

Grup sürüşü yapan kadınların arasına girip sizler kadar tecrübeli olmayan bisikletlileri tehlikeye atmayın

Tura Çocuğumla Katılabilir Miyim?

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na çocuğunuzla katılabilirsiniz. Ancak sizden bir ricamız olacak. Çocuğunuz ve kendi güvenliğiniz için kalabalık grubun kenarında veya sonunda çocuğunuzun bisiklet sürüş temposunda ilerlemeniz.

Şimdiden iyi eğlenceler dileriz!

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: