Sürdürülebilir inovasyon İYTE’de tartışılacak

İYTE İnovasyon Topluluğu 16 Kasım’da Sürdürülebilir İnovasyon Paneli düzenliyor.

sehir
Fosil yakıtlar, termik santraller, nükleer enerji… İnsanoğlu sonsuz tüketim çılgınlığı ile bugüne kadar hep doğadan yedi. Artık enerji için, hatta nefes alabilmek için bile kullanabileceğimiz kaynaklar kritik seviyede düşük. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), 2016 Emissions Gap Raporu’na göre ülkeler karbon emisyonunu azaltma konusunda verdikleri sözleri tutsalar dahi -ki çoğu ülke gereken yasaları dahi çıkarmadı- yüzyılın sonunda 3.4°C daha sıcak bir dünyada ‘yaşayacağız’. Küresel ısınma, enerji kaynaklarının sorumsuzca tüketiminde artık yolun sonundayız. Bu yüzden yenilenebilir, sürdürülebilir enerji kaynaklarından yani güneşten, rüzgardan, dalgadan, jeotermal kaynaklardan enerji üretimine hızla geçiş yapılmalı. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü İnovasyon Topluluğu bu konuda farkındalık yaratmak için bir etkinliğe daha imza atıyor.

İnovasyon Topluluğu bir süredir “Yenilenebilir ve Sürdürülebilir Enerji” temalı
Sust’ino”projesini yürütüyor. 16 Kasım 2016 tarihinde ise İYTE’de Sürdürülebilir İnovasyon Paneli’ni hayata geçirecek.

iyteİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde düzenlenecek olan bu panel ile birlikte, üniversite öğrencilerinin ve diğer katılımcıların, sürdürülebilir enerji konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, konusunda uzman kişilerle birlikte yenilenebilir enerjinin geleceği ve verimliliği konuşulacak, yenilenebilir enerjinin diğer enerji kaynakları ile olan farkları tartışılacak ve yenilenebilir enerjinin Türkiye ve dünyadaki kullanımı hakkında bilgi verilecek.

“Neden yenilenebilir enerji?” sorusuna cevap bulunacak ve geleceğin en parlak inovasyonu olan yenilenebilir enerjiye ışık tutulacak bu panel ile İYTE – İnovasyon Topluluğu, geleceğin mühendis ve bilim insanlarına, sektördeki iş fırsatlarını vurgulayacak olmasının yanı sıra, yenilenebilir enerjinin enerji sektöründeki yerini ve önemini, paneldeki değerli konuşmacıların tecrübeleriyle birlikte katılımcılara aktarmak için uygun bir ortam sağlayacak. İYTE Kütüphane Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek panel sadece öğrencilerin değil ilgi duyan herkesin katılımına açık.

Sürdürülebilir İnovasyon Paneli’nin programı

09:45 AÇILIŞ

I. OTURUM
10:00 Dr. Cenk Sevim, Enerji Uzmanı – Enercon & AERO Rüzgar Endüstri A.Ş, “Küresel Enerji Politikaları ve Yenilenebilir Enerji”
10:30 Tolga Şallı, Çevreci Enerji Derneği Genel Başkanı, “Avrupa Birliği’nin İklim Değişikliği ile Mücadelesi”
11:00 Şule Erkoç, Direktör – Şule Erkoç Yenilenebilir Enerji Danışmanlık Kurucusu ve Sahibi, “Türkiye’de RES Gelişimi ve Sektör Etkileri”
11:30 Prof. Dr. Erol Şeker, “Sürdürülebilir Enerji: Biyoyakıt ve Hidrojen”
12:00 Prof. Dr. Alper Baba, “Türkiye’de Jeotermal Enerji Sistemleri”

12:30 ÖĞLE ARASI

II. OTURUM
13:30 Deniz Garip Yılmaz, Yenilenebilir Enerji Danışmanı – EniSolar, “Güneş Enerjisi Sistemleri”
14:00 Prof. Dr. Ferhat Bingöl, “Rüzgar Enerjisi ve Eğitimi”
14:30 Mahir Tosun, Teknik Satış Müdürü – Siemens Wind Power, “RES Teknolojileri Gelişimi ve Teknikleri”
15:00 Batur Gün, Reshaber Kurucusu

15:30 KAPANIŞ

Proje hakkında detaylı bilgi için BURAYI, panelin facebook etkinlik sayfası için ise BURAYI ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: