Sihirli Ev’de Masal Evi’ne giriş eğitimi

Sihirli Ev’de Dr. Ayşe Senem Donatan yönetiminde iki günlük masal, hikaye anlatım atölyesi düzenlenecek. 

Çocuklar için masal mekanı olan Sihirli Ev 26-27 Temmuz tarihlerinde masal, hikaye anlatımı eğitimlerine ev sahipliği yapacak. 

Mustafa Ruhi Şirin’in Masal Atlası kitabından öykünülen Masal Evi sözlü kültürün en temel unsurlarından olan masalların dünyasını betimliyor. Sihirli Ev tarafından yayınlanan etkinlik duyurusunda, Masal Evine Giriş eğitimi şöyle betimlenmiş; “Masal anlatırken, masalın imajlarını sesimizi, sözümüzü, bedenimizi ve sessizliği kullanarak boşluğa çizeriz. Masal evini inşa etmek masal anlatıcılığı sanatının büyüsüdür”

Masal Evine giriş eğitiminde anlatıcının masal evini nasıl inşa edeceği, dinleyeni masalına nasıl ortak edeceği ve masal anlatacılığı sanatının sırları konuşulacak.

Masal Evine Giriş Eğitimi İçeriği

Masal Evine Giriş olarak adlandırılan eğitimde
• Söz-İmaj, İmaj-Söz
• Bilinçli söz söyleme, bilinçli konuşma
•İmajlar yaratma, yarattığı imajları görme
•Hafıza Teknikleri
• Hikâyeyi Anlama
• Anlatım Teknikleri
• Anlatım Biçimleri
• Doğaçlama
• Anlatıcı, Dinleyici ve Hikâye arasındaki ilişki
• Beden Farkındalığı
• Mekan Farkındalığı
• Beden ve Mekan ilişkisi konuları irdelenecek.

Masal Evine Giriş atölyesi 26-27 Temmuz tarihlerinde saat 10.00-17.00 arasında Dr. Ayşe Senem Donatan eğitmenliğinde düzenlenecek. Masal Evine Giriş atölyesine katılım ücreti ise öğrenci 350 TL + KDV, tam: 400 TL + KDV olarak belirlendi. Atölyeye katılım başvurusu için info@sihirli.co adresine mail atmak gerekiyor.

Dr. AYŞE SENEM DONATAN KİMDİR?

SEİBA Uluslararası Hikâye Anlatıcılığı Merkezinin kurucularından olan Dr. Ayşe Senem Donatan (1979), Hikâye Anlatıcısı, Hareket ve Ses Eğitmenidir.

Uzun yıllar akademide çalışıp ve aynı zamanda tiyatroyla uğraştıktan sonra, tüm yaşam birikimini ve sanat deneyimini hikâye anlatıcılığı alanına aktarmaya karar vermiştir. Dr. Donatan sırasıyla İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği (1998-2002), İstanbul Teknik Üniversitesi İleri Teknolojiler Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora Programlarını (2002-2010) tamamlamış, Doktora sonrası araştırma çalışmasını da TÜBİTAK bursuyla gittiği Potsdam, Almanya’daki Max Planck Enstitüsü Arayüzeyler ve Kolloidler Bölümü’nde yapmıştır. Akademik çalışmalarına paralel olarak İTÜ Mezunlar Tiyatrosu ve Seyyar Sahne gruplarında oyuncu, yönetmen ve yönetmen yardımcısı olarak çalışan Dr. Donatan, 2006 yılından bu yana hareket ve ses araştırmaları üzerine uzmanlaşmış, Türkiye’de birçok ilde kadınlara ve çocuklara hareket ve ses eğitimleri vermiştir.

İlk anlatıcılık eğitimini 2013 yılında kurucularından olduğu Tiyatro Medresesi’nde Nazlı Ç. Azazi’den alan Dr. Donatan, daha sonrasında bu alandaki yetkinliğini Ashley Ramsden, Suse Weisse, Ranghild Monch, Susan Main gibi Avrupalı ustalardan eğitim alarak zenginleştirmiştir. Dr. Donatan’ın çalışmalarının odak noktası; sesin ve bedenin özgürleşmesini sağlayan tekniklerin Anlatı Sanatı’ndaki uygulamaları, biyografik hikâyeler, hikâye kurgusu oluşturma ve hikâyelerin şifalandırıcı etkileridir. Dr. Donatan aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde ”Hikâye Anlatıcılığı’nın Tiyatrodaki Uygulamaları” üzerine yüksek lisans tezi yazmaktadır.

Sihirli Ev’de Masal Evi’ne giriş eğitimi” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: