Serap Başol, Earth Walk sergisi ile Galeri Kırmızı’da

Galeri Kırmızı seçkin sergilere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Serap Başol’un Earth Walk sergisi 14 Nisan’da Galeri Kırmızı’da.

Serap Başol’un Orta Asya içlerinden başlayıp Tibet, Mısır ve Anadolu üzerinden Avrupa’ya uzanan bir sanat yolculuğunu resmettiği Earth Walk – Yeryüzü Sanat Yürüyüşü sergisi Urla’ya geliyor.

İnsanlığın arkaik dönem kaya çizimleri ve duvar resimleriyle başlayan mitolojik yolculuğu, Başol’un yol serüveniyle örtüşerek “EARTH WALK” sergisine dönüştü. 14 Nisan cumartesi günü saat 17:00’de açılacak Earth Walk sergisi 7 Mayıs’a dek görülebilecek.

Sanatın dünyanın içinde saklı olduğunu dile getiren Serap Başol’a göre, “Sanat, tarihin en derin zamanlarından beri kayalara, mağara duvarına, doğanın korunaklı yüzeylerine işlenmiş, yeryüzünü süslemiştir. Üstelik, insanın doğa ile birlikte yürüdüğü uzun süre öncesinden bugüne dek varlığını korumuştur. Şimdi bu en eski çizimlere, kabartmalara, resimlere baktığımızda onları yapanların onurlu duruşunu, saflığını, yüksek enerjisini, yeryüzüne sevgisini, göklere saygısını hissedebiliriz…”

SERAP BAŞOL KİMDİR?

Serap Başol’un eserlerine kişisel internet sitesinden göz atmak mümkün. Başol’un özgeçmişi ise şöyle;

Yeşil Sanatçı olarak işlerinde doğa/çevre/kutsallık, kültürel tarih ve mimari etkileşime yönelik bir anlayış egemen. Söylemleri dünyada varolan güzelliklerin algılanışı, sevilmesi, korunması üzerinde yükseliyor.

ODTÜ İşletme Fakültesi mezunu. Bankacılık sektöründe yöneticilik kariyeri yaptı. Serbest eğitimci olarak yönetim deneyimlerini aktardı, İş Dünyasını ardında bırakarak Sanat Tarihi – Resim Teknikleri – Felsefe – Çağdaş Sanat eğitimleri aldı. Dışavurumcu, deneysel sanat çalışmaları yaptı. Resim, fotoğraf, baskı, yerleştirme, alanlarında sanat çalışmalarını ve sergilerini sürdürüyor.

DOĞA, ÇEVRE, KADİM TARİH, MİMARLIK ve KUTSAL olanla ilişkiler üzerinde araştırma, çalışma ve tasarımlar yapar. Sanatla birlikte gizemli yerlere, boyutlara ve renklere uzanan bir yolculuktadır. Gezgindir. Kavramsal çalışmalarını resim, fotoğraf, heykel, yazı disiplinleri aracılığıyla sürdürür. Başlıca sergileri: “Adını Hatırladığın Kuşlar Kurtulur”, “Kayıp Kültürlerin Ardında”, “Sevdiklerim-Sevmediklerim” kişisel sergileri arasındadır. Cowparade içinde “Gezginİnek” heykeli, Laleler etkinliğinde “Lal-e-Turca” heykeli, Nişantaşı sanat parkında “Kuşlar” isimli bankı yer aldı. Fransa Strasbourg’daki Avrupa Konseyi Sanat Galerisinde “Mavi Yolculuk” isimli kişisel sergisini açtı. Sergi sürecinde yaşadıklarının gösterdiği yoldan giderek “Mavi Yolculuk; Özgür Balıklar Nereye Gider?” isimli ilk kitabını yazdı. Son sergisi “Balık ve Kuşlar” temalıydı ve İstanbul’da Adahan Otelin beş katı boyunca yükselerek teras katına ulaşan kapsamlı ve şiirsel bir sergi/yerleştirmeydi. Bu sergi için yazdığı “Kırlangıçlar” metni bir piyano eserine esin oldu. On yıllık bir süreçte İTÜ Mimarlık Fakültesinde yüksek lisans ve lisans öğrencileriyle “Kentsel Ekoloji” ve, “Yeşil Hareket” projelerini yürüttü, “Eko Tasarım Fuarı”na katıldı. Yeşil Adımlar Çevre Eğitim Derneği adına “Atık Sanat Olunca” sergilerinin küratörlüğünü yaptı, okullardaki sanat çalışmalarına katıldı. 25bin adet basılan ve ülkemizdeki ilk-orta-lise öğretimine rehber olarak hazırlanan ve dağıtılan “Akdeniz’de Su” kitabı ortak yazar ve editörü olarak görev aldı. Lebriz Sanal Dergi, Kadınlararası web sayfalarında, Nature Life ve çeşitli dergilerde yeşil sanat, seyahat ve içsel yolculuk yazıları yayınlandı. İkinci kitabı “Büyülü Yol Camino” ile İspanya’da yaptığı zorlu ve zevkli ruhsal yürüyüş yolculuğunu paylaştı . Son sergisi “Tarih Öncesinden Birlikte Sanat” bizleri ortak hafızamızın derinliklerine yönlendiren sanatsal bir zaman yolculuğudur.

Akdeniz’de Su” kitabı ortak yazar ve editörlerinden.

“Yeşil Sanat ve Çevre Bilinci” üzerine söyleşileri: 2010- CNN Türk Yeşil Aşkı, Açık Radyo “Yeşil Sanatçı”, 2008- NTV Yeşil Ekran, “Yeşil Sanat”, TV 1 “Söz Sizin”, 2008-2009- İTÜ Mimarlık Taşkışla -“Kentsel Ekoloji Üzerine Öncü Senaryolar ve Açılımlar” paneli, 2007- Finansbank ve YAÇED “Akdeniz’de Su” kitabı basın toplantısı, 2005- Atina, MIO-ECSDE uluslararası konferansta sunum -“Atık Sanat Sergileri ve Atölyeleri”, 2004- İTÜ Mimarlık -“Atık Alan Dönüşümü”, YüzyılIşıl Okulları – “Su ve Kültür” etkinliği, 2004- Kahire MIO-ECSDE genel kurul toplantısında sunum, 2003- Yüzyılışıl Okulları- “Atık Sanat” söyleşi, 2003- Enka Okulları forum -“Eğitimde Sanatın Yeri”, 2003- Açık Radyo söyleşi -“Sanatla Çevre Bilinci”, 2002- İTÜ Mimarlık konferans -“Mimaride Geri Kazanım Örnekleri”.

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: