Paintball keyfi Urla İskele’de

Paintball severler için Urla’da yeni bir adres açıldı.

Paintball Urla İskele farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin buluşma noktası oldu. Paintball Urla İskele kolay ulaşılabilir olması ve orman içinde yer alan geniş oyun alanı ile dikkat çekiyor.

İskele Mezarlık yanında bulunan Paintball Urla İskele’yi facebook ve instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Paintball Urla İskele hakkında ayrıntılı bilgi almak için 05536613548 ve 05537328022 numaralarını arayabilirsiniz.

Paintball nedir?

Paintball sporu 1970’li yılların sonunda ABD’de ortaya çıkmıştır. Boya atan tabancalar kesilecek ağaçları işaretlemek amacıyla kullanılmaktaydı. Bu işi yapan Charles Gaines ve Hayes Noel boya atan tabancaları eğlenmek amacıyla kullanması başka insanların da ilgisini çekti. 1980’li yıllarda ise paintball çok sayıda oyuncunun bir araya geldiği bir oyun haline geldi. Bu yıllarda Bob Gunsey paintball için profesyonel anlamda “Splatmaster” adı verilen boya tabancalarının piyasaya sürmüştür. 1980’li yılların sonunda Paintball artık bir spor dalı olarak anılmaya başlanmıştır.

Paintball nasıl oynanır?

Vikipedi’ye göre Paintball, kişilerin bireysel olarak ya da takımlar halinde rakiplerini yenmek için yarıştıkları bir spordur. Daha genel tanımıyla karşılıklı 2 takımın çeşitli senaryolarla birbirlerine karşı oynadıkları bir grup oyunudur. “Paint” ve “Ball” kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelen bu İngilizce kökenli kelime “Boya topu” anlamına gelmektedir. Fakat uluslararası platformlarda da paintball adını almış ve oynanan tüm ülkelerde de bu isimle tanımlanmaktadır.

Oyuncular paintball tabancaları tarafından fırlatılan içi suda çözünür boya dolu jelatin kapsüller ile rakiplerini vurarak oyunda ilerler. Paintballlar zehirsiz, çevre dostu, suda çözünür polimerden yapılmıştır. Oyun genelde düzenli gerçekleştirilen yarışma organizasyonları, turnuvalar, profesyonel takımlar ve oyuncular seviyesinde profesyonel bir spor olarak oynanmaktadır. Paintball teknolojisi silahlı kuvvetler, polis güçleri ve paramiliter güvenlik kurumları tarafından da eğitim amaçlı ve bazı toplumsal olaylarda ya da bazı şüpheli kişiler üzerinde ölümcül olmayan bir müdahale aracı olarak kullanılmaktadır.

Oyunlar değişen büyüklüklerdeki açık ya da kapalı sahalarda oynanabilir. Bir oyun sahası doğal ya da yapay yüzeyle kaplı olabilir, saha oyunun niteliğine göre şekillendirilir ve oyuncular tarafından taktik örtü olarak kullanılır. Paintball oyununda farklı oyun tipleri vardır ve oyunlar bayrak yakalama, eleme, cephane limiti, belirli bir noktayı savunma ya da belirli bir noktaya saldırma, oyun alanına saklanmış belirli objeleri ele geçirme gibi varyasyonlar içerebilir. Oynanan varyasyona göre oyun sadece saniyeler de sürebilir, saatlere de yayılabilir. Hatta senaryo oyunlarında günlere yayılabilir.

 

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: