“Özgürlük Tohumları” ve “Kutsal Tohumlar” gösterimi

İYTE Permakültür ve Ekolojik Yaşam Topluluğu 19 Aralık’ta iki ayrı filmin gösterimini yapacak.

İYTE Permakültür ve Ekolojik Yaşam Topluluğu, İYTE  Kütüphane Toplantı salonunda iki ayrı belgeselin gösterimini yapacak. Saat 16:00’da Özgürlük Tohumları ve ardından Kutsal Tohumlar izlenecek.

Özgürlük Tohumları

Orjinal adı “Seeds of Freedom” olan “Özgürlük Tohumları”nın süresi 30 dakika.Gaia Vakfı ve Afrika Biyo-Çeşitlilik Ağı yardımlarıyla çekilen filmde Dr. Vandana Shiva ve Henk Hobbelink gibi uluslararası uzmanlarla yapılan söyleşiler ve Afrikalı çiftçilerin anlatımları yer alıyor. Film, kültürel geleneklerin ve uygulamaların kaybıyla, geçim kaynaklarının ve gıda bağımsızlığının elden gitmesindeki parallelliğe dikkat çekiyor.

i. Jeremy Irons tarafından seslendirilen, Nesligül Mısırlıgül tarafından çevrilen filmin konusu ise şöyle;

Küçük çiftçilerin bin yıllardır yetiştirdiği, besin değeri yönünden zengin, yerel iklimle uyumlu ve dayanıklı çeşit çeşit tohumun, genetiği değiştirilmiş tohumlardan oluşan mono kültürlerle yer değiştirmesine yönelik baskı gittikçe artıyor. Özgürlük Tohumları, dünyanın her köşesinde zengin bir çeşitlilik barındıran geleneksel çiftçiliğin kalbinde yatan tohumların, küresel gıda sistemini tekelleştirmede kullanılan güçlü bir ticarî meta haline getirilmelerinin hikâyesini başında sonuna kadar takip ediyor. Film, tarımın başlangıcından bu yana dünyanın her bir yanında çiftçiler ve toplumlar tarafından geliştirilen muazzam ziraî çeşitliliğin, sınaî tarım sistemi ve özellikle de genetiği değiştirilmiş (GD) tohumlar tarafından nasıl yıpratıldığına dikkat çekiyor.

Kutsal Tohumlar
Orijinal adı Semillas Sagradas olan Kutsal Tohumlar 32 dakikalık bir film. Kutsal Tohumlar, patates ve yakon üreten Andlı çiftçilerin unutulmaya yüz tutmuş atalık tohumlarını kurtarma mücadelelerini konu alıyor. Magda Choque Vilca, sabır ve sevgiyle, Humahuaca’lı çiftçileri biraraya getirmiş ve ellerindeki tohumları paylaşmalarını sağlar. Bu basit fikir, çiftçilerin buluşup paylaşım yaptığı ve bu değerli tohumları nasıl yaşatabileceklerini öğrendikleri ve her yıl düzenlenen Patates Panayırına hayat verir.

Yönetmen koltuğunda Andrea Méndez Brandam’ın oturduğu filmi Türkçe’ye Nüket Kantürk çevirdi.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: