Özde Şifa Söyleşileri: Biyolojik Döngüyle Uyumlu Yaşam

Urla Kent Konseyi Aytuğ İzat ile birlikte Özdeşifa söyleşilerine devam ediyor. Bu haftanın konusu “Biyolojik Döngüyle Uyumlu Yaşam”.

Prof. Dr. Aytuğ İzat, Urla’da Özde Şifa söyleşilerine devam ediyor. 24 Kasım Cuma günü Urla Kent Konseyi’nde yapılacak söyleşinin konusu ise “Biyolojik Döngüyle Uyumlu Yaşam”. Herkese açık olan Özdeşifa söyleşisi saat 14:00’te başlayacak.

Özdeşifa üstadı olan Aytuğ İzat hem deneyimlerini paylaşacak hem de sorularınızı yanıtlayacak.

Urla Kent Konseyi Yeni Mahallesi, Necati Cumalı Cd. No:42 adresinde. Urla Kent Konseyi’ne (0232) 754 12 68 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Aytuğ İzat kimdir?

Sorusunun yanıtını sitesinde şöyle vermiş;

Yaşamsal Gelişim Serüveni

Eğitim Alanında:
İlk okuldan liseye eğitimini Elazığ’da, muhteşem öğretmenler nezaretinde aldı. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, Eğitim Psikolojisi ve Özel Eğitim dallarında lisans çalımasını yaptı. Daha sonra , Hacettepe Üniversitesi Mezuniyet Sonrası Eğitimi Fakültesi’nde, Program Geliştirme dalında Lisans Üstü (master) eğitimini tamamladı. Devlet bursuyla Amerika’ya doktora çalışması yapmaya, University of Chicago’ya gitti. Orada, Mukayeseli Eğitim ve Eğitim Ekonomisi dallarında doktora derslerini tamamlayıp, doktora yeterlilik sınavını kazandı. Doktora tez çalışmasını tamamlamadan Chicago State University’de çalışmaya başladı. Bu üniversitede, Akademik programları değerlendirme, pazarlama komitesi başkanlığı ve Ekonomi ve Siyasi Bilimler Fakültesi’nde dersler verdi (Amerikan Hükümet Sitemi, Sosyal Bilimlerde Araştırma Yöntemleri, Eğitim Politikaları, Ekonomiye Giriş). Akademik kadronun kalitesinin öğrenciler tarafından değerlendirilmesi modelini kurup, uyguladı. Ortaokul yöneticilerinin iyi öğretmen anlayışları üzerine bir araştırma yaptı (Prof.Dr. George Engelhardt ve Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ile birlikte).American İslamic College adlı Yüksek okulun kuruluşunda bulundu ve Öğrenci İşleri Dekan Yardımcılığı ile Akademik Programların sorumluluğunu yüklendi.Özel üniversite kuruluşlarında danışmanlık hizmetleri verdi.Ülkemizde, Milli Eğitim Şurasına katıldı.
Dünyada en yaygın olarak kullanılan 22 öğretim modelini inceledikten sonra “İnsan Odaklı Eğitim” Modelini geliştirdi. Bu konuda ABD ve Türkiye’de çok sayıda konferanslar vermiştir.

Şifacılık Alanında:
Çocukluk yıllarında, ninesi Hafize Hanım’ın şifalı otlarla tedavi uygulamaları ile, ocak olan halası Bedriye Hanım’ın ruhsal/dinsel şifacılık uygulamalarına tanık oldu. Annesi Müşfika Hanım’ın Yunus Emre’den içselleştirdiği “insan sevgisinin” boyutlarının enginliğine, babası Mahmut Efendi’nin Kur’an sırlarını açıklarken işaret ettiği boyutlara hayran olarak ergenlik çağını aştı. Daha sonra, Lise öğrencileri için yardımcı Din Dersi kitabını bir arkadaşıyla birlikte hazırlarken, Kur’an’ın insana getirdiği özgürlük boyutu hakkında daha geniş bir bilgiye sahip oldu. Geleneksel din uygulamalarındaki çarpıklıkların farkına bu vesileyle varmaya başladı.

Kızılderililerce uygulanan ve eski Türk şaman kültürünü anımsatan uygulamaların içine girdi. Çeroki boyundan Rüzgar Kabilesi’ne davet edilerek “Beyaz Kurt” adını aldı ve kabile şefi “Mavi Kurt Tekmeleyen Ayı” başta olmak üzere kabile üyelerine şifacı olarak hizmet etti.
Prof. Dr. Recep Doksat’tan, Parapsikoloji, patolojik Psikoloji, Gençlik Psikolojisi ve Hipnoz dersleri aldı, kliniğinde uzun süre birlikte çalışarak çeşitli psikolojik testler uyguladı.

Dünyada benzerine nadiren rastlanan Üstad Yogi Kazım’dan yoga dersleri alırken, insan bedeninin bilinçli ve düzenli egzersizlerle nelere kadir olabileceğini anladı. Bunun üzerine, insan beyni ve beden ilişkilerine yoğunlaştı. Özyönelim (meditasyon), nefes uygulamaları, germe ve gevşeme hareketleri ile hayal gücü yönlendirmenin sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgi toplamaya başladı. Beyin dalgaları, sağlık ve öğrenme üzerine çeşitli çalışmalarda bulundu. Giderek, Kadim Çin Tıbbı’yla tanıştı ve Chi kavramı ile meridyen terapilerini öğrendi. Ellerle uygulanan şifacılık yöntemi olan Reiki dalında üstad oldu. Bunların yanı sıra, Jin Shin Do, Jin Shin Jyutsu, Falun Dafa/Gong, Refleksoloji, Tui Na öğrendi. Dünyanın sayılı üstadlarıyla birlikte çalışıp, yurt içi ve dışında seminerler verdi.
Kendi geliştirdiği Özde Şifa (ReMinding) yöntemini yine kendisinin Amerika’da  kurduğu “Integrated Holistic Healing Arts and Technologies” (SIHHAT) adlı şifa kurumunda uyguladı. Bu konuda Amerika ve Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerde seminer ve konferanslar verdi. 10,000 civarında hastaya şifacılık alanında yardım etti ve yaşam koçluğu yaptı.Halen , İzmir-Urla’da ikamet etmekte ve çeşitli seminerler ve konferanslarla halkımızı eğitmeye ve şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Diğer:
Aytuğ İzat, Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı’nda Gençlik ve Spor Sektörleri Sorumlusu; Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı görevlerinde bulunarak, ülkemizin tanıtımında birinci derecede rol aldı ve Türk Ocakları tarafından “Türk Kültürünü Tanıtma”  dalında Hamdullah Suphi Tanrıöver Ödülüne layık görüldü. Avrupa Kültürel İşbirliği Konseyi’nde 2 dönem İcra Kurulu üyeliğine seçildi ve 7 yıl kurul çalışmalarına ülkemizi temsilen katıldı. Bu dönemde, Fransa ve İsveç Ulusal Kültür Politikalarının Avrupa Konseyi adına değerlendirilmesi çalışmalarına bizzat katıldı.
Sayısız konferans, seminerlerinin yanı sıra, Türkçe ve İngilizce şiirler Yazmaktadır. 2 Senaryo uyarlaması TV filmi olarak çekilip, televizyonlarda yayınlanmıştır.

1943 yılında Elazığ’ın Keban İlçesinde dünyaya gelmiş, Yurtbaşı Köyünde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirmiştir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: