Özbek ve çevreciler İzmir Büyükşehir’e “Zeytinime Dokunma” diyecek

İzmir Büyükşehir tarafından zeytinlik araziye inşaat şantiyesi yapılması protesto edilecek. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Özbek Köyü’ndeki zeytinlik yine çevre katliamı ile gündemde. İBB geçtiğimiz yılın Kasım ayında Urla’nın Özbek Köyü’ndeki tarım arazisine fen işleri şantiyesi kurmak için yüzyıllık onlarca zeytin ağacını budayarak yerinden etmişti. 103 dönümlük zeytinlik alana yapılan müdahalede yüzlerce anıt zeytin ağacı köklenmişti. Bölge halkının itirazları ve dilekçeleri sonrasında inşaat durdu fakat geçtiğimiz günlerde tepkilere rağmen Temmuz ayında yeniden başladı.

Zeytinlik alanda Temmuz ayında yeniden çalışmalar başladı. Bölgedeki son durumu gösteren bu fotoğraf Zafer Çöpten tarafından 19 Temmuz’da facebook hesabında yayınlandı.

Özbek’te İBB şantiyesine karşı eylem

Geçtiğimiz yıl imzalar toplanmış, bölgeye yürüyüş düzenlenmişti. Çevreciler ve bölge halkı yeni bir eyleme daha hazırlanıyor. Facebook’ta duyurusu yapılan çağrıda, “Özbek Köylülerinin ata mirası 103 dönümlük zeytinlik arazide bulunan 1000 adet zeytin ağacının ortasına İBB tarafından inşaat şantiyesi kurulmasını Doğa Ve Çevre Dostları olarak kabul etmiyoruz. Özbek’lileri bu haklı mücadelelerinde yalnız bırakmayacağız” denildi.

Basın açıklaması 26 Temmuz Perşembe günü saat 11:00’de Özbek köyü’nde yapılacak.


Kapak fotoğrafı geçtiğimiz yıl yapılan eylemden alınmıştır. 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: