OVADA Yapı Atölyeleri

OVADA yapı atölyeleri 21-13 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. 3 gün sürecek atölyelerde yenilikçi yapı örnekleri üzerinde durulacak. 

Urla’nın Barbaros Polyesi olarak bilinen, Birgi, Barbaros, Kadıovacık, Uzunkuyu ve Zeytinler köylerini kapsayan ovasında başlatılıyor. Etkinlik organizatörleri atölyenin amacının insan sağlığını desteklerken binaların çevresel etkisi ile kaynak ihtiyacını azaltan ve ekonomik tasarruf sağlayan yenilikçi yapı örneklerinin artması ve bu yönde ustalığın gelişmesi olduğunu belirtiyor.

21-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ilk OVADA atölyesinin ev sahipliğini, ‘Alan 3,14’ ile E-G Mimarlık üstleniyor. ‘Alan 3,14’, Birgi köyünde kapsadığı çiftlik arazisi, 590 m2 fonksiyonel Gabion duvara sahip binası ve atölyesi ile OVADA hedeflerinin buluştuğu bir uygulama alanı sunuyor. Atölye sürecinde 2 metre yüksekliğinde 5 adet gabion duvara oturan 4 metre yarıçapında jeodezik kubbeli yarı açık alan oluşturulması programlandı.

OVADA yapı atölyesinin hedefleri

OVADA yapı atölyesi düzenleyicileri Barbaros polyesinin yeni atölye ve etkinliklere ev sahipliği yapmasını önemsiyor. Öncelikle yöreden öğrenci ve profesyonellerin doğal yapı malzemeleri üretimi ve uygulamaları, insan sağlığını destekleyen ve ekolojik uyumu gözeten yapım yöntemleri ile ilgili bilgi ve tecrübelerini arttırmayı hedefliyor.

Karbon ayak izini azaltabilecek yapım yöntemlerinin yaygınlaştırılması amacını taşıyan OVADA yapı atölyesi düzenleyicileri ayrıca atölyelerin kapsamına giren ovadaki ihtiyaçlara kısmen veya tamamen karşılık gelebilecek atölyeler düzenlemeyi ve yörede bu alanda farkındalığı arttıracak örnek çalışmalar yapmayı hedeflediklerini deklare etti.

OVADA yapı atölyesi program

Program akışı:

20.09_ Perşembe

 • 17:00 itibariyle katılımcıların varışı: Konaklama yeri ve çevrenin tanıtılması, eğitmenlerle tanışma ve akşam yemeği

21.09_ Cuma

 • 9:00-10:00_ Sürdürülebilir gelişim ve mimarlık odağında Alan 3,14 atölye alanın işlevi ve gabion duvar yapım teniğinin önemi -Ekin Güven sunumu
 • 10:10- 10:50 – Atölye çalışmasının kapsamı, jeodezik strüktürler ve gabion yapım tekniği -Thanos Stasinopoulos sunumu
 • 11:00-11:40 – Türkiye’de Jeodezik kubbe uygulamalarında detay çözümleri (göbek bağlantı detayları, pencere ve kapı uygulmaları, farklı malzeme kaplama ve iskelet tasarımları)- Ercüment Alyanak sunumu
 • 11:40-12:40 – Öğle yemeği
 • 13:00-17:00 – Jeodezik kubbenin parçalarının hazırlanması (boruların uçlarının kesimi, delik açılması ve birbirlerine vidalanması), buna paralel gabion duvarların oluşturulması
 • 17:30- 19:00 – Barbaros köyünde kısa bir gezi ve Onurcan Çakır’ın evini ziyaret, mimarisinin Onurcan Çakır tarafından anlatılması

22.09_ Cumartesi

 • 9:00-12:00 – Jeodezik kubbe parçalarının birleştirilmesi ve 5 adet 50x50x100 cmlik gabion birimlerinden 2 metrelik 5 adet duvarın yapılması
 • 12:00 -13:00 – Öğle yemeği
 • 13:00- 17:00 – Jeodezik kubbenin ve gabion duvarların tamamlanması
 • 17:30- 18:30 – Kadıovacık Biyoevi’ni ziyaret, yapım sürecinin And Akman tarafından anlatılması

23.09_ Pazar

 • 9:00 – 11:00 – Jeodezik kubbenin gabion duvarlar üzerine yerleştirilmesi
 • 11:00-13:00 – geri bildirimlerin alınması, kapanış yemeği

OVADA yapı atölyelerinin ilkine katkı sağlayanlar:

• Dome Küresel Yapı Sistemleri
• E-G Mimarlık
• Eds-a Mimarlık
• Onurcan Çakır Mimarlık
• Thanos N. Stasinopoulos
• Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü

Eğitmenler:

Mimar Ekin Güven (E-G Mimarlık ortağı), Türkiye’nin çeşitli illerinde ve Rusya’da aktif mimarlık ve inşaat uygulamalarına imza atmaktadır. E-G Mimarlık, Türkiye’nin ilk sertifikalı Pasif Ev projesini ve dünyada ölçek bakımından bir ilk olan ‘Ekolojik Kent Tasarım Rehberi’ni Gaziantep ilinde gerçekleştirdi.

Ercüment Alyanak, makina yüksek mühendisi olarak son üç senedir DOME Küresel Yapı Sistemleri bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmalar ile her türlü yaşam alanı için jeodezik kubbe formunda mimari çözümler üretmektedir.

Dr. Thanos N. Stasinopoulos, yeşil mimaride uzman bir mimar mühendistir. Mesleki uygulamada olduğu gibi akademik öğretim ve araştırma alanında uzun bir kariyere sahiptir. Halen İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Yüksek Mimar Onurcan Çakır, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde mimarlık bölümü yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Proje ve uygulamasını gerçekleştirdiği ‘Barbaros Evi’ projesi ile 2015 Türkiye Mimarlık Yıllığı’na seçilmiş ve 2017’de 4. İzmir Mimarlık Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü almıştır. Mimari proje çalışmalarına ‘Onurcan Çakır Mimarlık’ adı altında Urla’da devam etmektedir.

And Akman (eds-a Mimarlık ortağı + Yapı Biyolojisi Enstitüsü kurucusu-YBE ), 17 sene boyunca Almanya’da yapı biyoloğu olarak çalışırken aynı zamanda insan ve çevre sağlığını destekleyen mimari proje ve uygulamaları gerçekleştirdi. 2007 yılından itibaren Türkiye’de çalışmalarına ‘eds-a mimarlık’ üzerinden devam ederken, kurucusu olduğu YBE çatısı altında yapı insan sağlığı ilişkileri ve doğal yapı malzemeleri üzerine çalışmaktadır.

Merve Titiz ( Yapı Biyolojisi ve Ekolojisi Enstitüsü kurucusu), sürdürülebilir tasarım ve planlama alanında uzmanlaştı. 2009 yılında Türkiye’deki ilk Uluslararası Ekolojik Tasarım Buluşması’nı gerçekleştirdi. 2011 itibariyle çalışmalarını sürdürülebilirlik odaklı yerel gelişim, iletişim ve etkinlik yönetimi alanlarında devam ettirmektedir.

Atölye alanı:

Atölye Birgi köyü’nde E-G Mimarlık’a ait Alan 3,14’de gerçekleşecek. 4 metre yarıçapında jeodezik kubbe ve 2 metre yüksekliğinde 5 adet gabion duvar yapımı için gerekli her türlü cihaz ve malzeme atölye alanında mevcuttur. Ayrıca konaklayan katılımcılar için duş imkanı da vardır. Atölye alanının konumu Barbaros köyüne 2,2 km, Uzunkuyu köyüne 4 km mesafededir.

Atölye dili Türkçe olmakla birlikte, eğitmenlerden Thanos Stasinopoulos’un sunumu ingilizce gerçekleşecektir.

Ulaşım:

• ESHOT 737 otobüslerinin Urla merkezden Barbaros köyüne sefer saatleri:
• 21-23 Eylül atölye sürecinde atölye alanından Barbaros köyüne ve son gün katılımcıların Urla merkeze bırakılması servis ile sağlanacaktır.

Konaklama:
• Mimas Sanat atölyesi bahçesi, Barbaros Köyü (çadırlı konaklamaya uygundur, yeterli sayıda lavabo, tuvalet mevcuttur)

Katılım ücreti kişi başı: 175.-TL
• Ücrete dahil olanlar: varış günü akşam yemeği (içecekler katılımcılar tarafından sağlanır), 21-22-23 Eylül günleri öğle yemekleri
• Atölye yerinden Barbaros köyüne günde 2 sefer ve son gün Urla merkeze servis

İletişim için:

bilgi@egmimarlik.com.tr
T. 0538 615 01 10

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: