Mimas Sanat’ta kalıpla kumaş baskı atölyesi

Barbaros Mahallesi’nde faaliyete başlayan Mimas Sanat 22-23 Eylül’de kalıpla kumaş baskı atölyesi ve söyleşi düzenleyecek. 

Mimas Sanat’ta bu hafta sonu iki önemli etkinlik gerçekleştirilecek. 22 Eylül cumartesi günü Prof. Oya Sipahioğlu kalıp baskı atölyesi düzenleyecek, 23 Eylül pazar günü ise Dr. Öğretim Üyesi Esra Kavcı Özdemir ile ahşap kalıplar ile baskı tekniklerini deneyimleyeceksiniz. Atölyeler Mimas Sanat’ta saat 13:00 ile 16:00 arasında gerçekleştirilecek.

Sipahioğlu ile kumaşa kalıpla baskı

Prof. Oya Sipahioğlu’nun sunacağı kumaş üzerine kalıp baskı etkinliğinde katılımcılar sanatçının hazırladığı linol ve strafor kalıplar ile 50×50 cm boyutunda üç parça kumaş üzerine yüzey desenlendirme çalışması yapacak. Figürler pastel kumaş boyası ile renklendirilecek.

Kavcı Özdemir ile ahşap kalıplarla baskı

Doktor öğretim üyesi Esra Kavcı Özdemir ise Selanik’den İzmir’e uzanan yaklaşık 100 yılın hikayesini aktaracak. Selanik’li baskı ustası Ahmet Hepdoğru’ya ait kalıp baskı koleksiyonunda yer alan, daha önce görülmemiş çiçek motiflerinin ve buketlerin birlikteliğine şahit olacaksınız. Kalıplar aracılığı ile geleneksel baskı teknikleri ve kompozisyon düzeninde uygulanacak.

Sınırlı sayıda katılımcı ile düzenlenecek atölyelere katılım ve rezervasyon için 0532 630 52 22 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

PROF. OYA SİPAHİOĞLU kimdir?

1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümünden mezun oldu. 1982-87 yılları arasında İzmir Pamuk mensucatı TAŞ. Desen Dairesi’nde tekstil desinatörü olarak çalıştı. 1992 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens. Geleneksel Türk El San. Anasanat Dalından Yüksek Lisans diplomasını aldı.1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak atandı. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Ens. Geleneksel Türk El San. Anasanat Dalından Sanatta Yeterlik diplomasını aldı. 2000 yılında aynı bölüme Yardımcı Doçent olarak atandı. 2008 yılında Doçentlik unvanını aldı. 2013 yılında Prof. oldu. Aynı bölümde Bölüm başkanı olarak görevine devam etmektedir.
Sanatsal çalışmalarını batik sanatı ve geleneksel kumaş baskıcılığı alanında devam ettiren Oya Sipahioğlu’nun üç kişisel sergisi ,çok sayıda karma-ortak sergi ve atölye çalışması bulunmaktadır.

Dr. Öğretim Üyesi Esra KAVCI ÖZDEMİR kimdir?

1975 yılında Erzurum’da doğdu. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden mezun oldu. 1998 yılında aynı bölümde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Geleneksel Türk Sanatları Anasanat Dalı Programında “Dolmabahçe Sarayında Teşhirde Bulunan İpekli Döşemelik Kumaşların ve Günümüzde Hereke’de Üretilen Örneklerin Kataloglanması” başlıklı tez çalışmasıyla yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk Sanatları Anasanat Dalı Programında “19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda Sanayileşmenin Saray İçin Üretilen Kumaşlara Etkileri” başlıklı tez çalışmasıyla sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. Kişisel sergilerini 2010 yılında “Yansımalar”, 2015 yılında “Ahmet Hepdoğru İzmir Yazma Kalıpları Arşivinden Seçmeler”, 2016 yılında “Desenli Dokumalar Tekstil Sergisi” son olarak da 2017 yılında “Özgün Kalıp Baskı Sergisi” adıyla açtı. Çeşitli ulusal ve uluslararası sergilere, sempozyum ve kongrelere katılan sanatçı, 2014 yılından itibaren Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalında Dr.Öğr.Üyesi olarak çalışmaktadır.

 

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: