Midas’ın Kulakları

Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun oyunu Midas’ın kulakları Şubat ayının ilk haftasında Urla’da sahnelenecek.14618279151298468066-b

Midas’ın Kulakları oyunu, oyun yazarı Göngör Dilmen‘in eseri. 1959 yılında üçleme olarak kaleme alınan eser, üçlemenin de ilk oyunu olma özelliğini taşıyor. Üçlemenin diğer oyunları “Midas’ın Altınları” ve “Midas’ın Kördüğümü”. Mitolojideki “Kral Midas” öyküsünden esinlenen Güngör Dilmen oyuna kendi yorumunu katarak, günümüe uyarlamış. Oyunun metni , TRT kurumunun isteği üzerine Ferit Tüzün tarafından bestelenerek iki perdelik opera liberettosu da olmuştur.

2016-2017 sezonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye taşınan oyun İzmir Devlet Tiyatrosu Urla sahnesinde de gösterilecek. Oğuz Utku Güneş tarafından yönetilen oyunda  Uğur Keleş, Banu Manioğlu, Duygu Dokgöz, Yavuz Topçuoğlu, Ahmet Uzuner, Taha Mataraci, Gürkan Erarslan ve Elvan Tibukoğlu rol alıyor.

Tek perde olan ve 75 dakikalık oyun 3 Şubat Cuma ve 4 Şubat Cumartesi günü saat 20:00’de, 5 Şubat Pazar günü ise saat 15:00’de izlenebilir. 8 yaş ve üzeri izleyiciler için tavsiye edilen Midas’ın Kulakları oyununa bilet almak için BURAYI tıklamanız yeterli. İzlemek istiyorsanız bilet almayı ertelemeyin 🙂

Midas’ın Kulakları oyununun konusu

Kral Midas Tmolos Dağı’nın yamacında dolaşırken güneş tanrısı Apollon ile şarap tanrısı Pan’ın müzik yarışı yaptıklarını ve bu yarışmaya yargıç olarak dağ tanrısı Tmolos’u seçtiklerini görür. Apollon’un lirini de Pan’ın flütünü de dinleyen Midas, flütün sesini çok beğenir.

Tmolos, ödülü Apollon’a verse de yarışmaya tanık olan Midas flütü daha çok beğendiğini söyleyince Apollon Midas’ın kulaklarını uzatıp eşek kulağı haline getirerek öç alır.

Midas, utandığı eşek kulaklarını sivri külahı ile bir süre saklar ama saçını sakalını her gün tıraş eden berberin kulaklarını görmesini engelleyemez. Berber kimseye açmadığı bu sırdan kurtulmak için bir tür kulak olarak benzetilen kuyuya eğilerek “Midas’ın kulakları eşek kulaklarıdır.” diye seslenir. Uğuldayan kuyunun yakınındaki sazlar, yel estikçe dile gelerek “Midas’ın kulakları eşek kulaklarıdır.” diye yankılanmaya başlarlar. Bunu duyan Midas hiddetlenir ve sazların kesilmesini emreder. Ancak kuyunun suyu sazlara geçirmiş ve sırrı yayılmıştır. Sazlar kestirilir ama bu sefer de sırrı keçiler korosu seslendirir.

Sırrı yayılan Midas, zamanla kulaklarına alışır; hatta onları bir ayrıcalık, bir üstünlük olarak görmeye başlar. Artık kulaklarını gizlemez, törenlerde halka sergiler. Midas’ın ona verdiği cezayı hiçlediğini gören Apollon, bu sefer kulakları geri alarak Midas’ı cezalandırır. Halk bu kez Midas’la kulakları artık eşek kulağı olmadığı için alay edip onu aşağılar.

*Fotoğraflar Devlet Tiyatroları’nın internet sitesinden alınmıştır. 

Midas’ın Kulakları” için 2 yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: