Mehtap Süner Susuzlu imza günü

Yazar Mehtap Süner Susuzlu, “Şimdi Evimdeyim” kitabıyla Rüzgargülü’nde okurları ile buluşacak.

simdi-evimdeyimRüzgargülü Kitap ve Kafe’de bu cumartesi Mehtap Süner Susuzlu söyleşi ve imza günü var. Susuzlu, saat 14:00’de Alakarga Yayınları’ndan çıkan kitabı “Şimdi Evimdeyim” ile okur dostları ile buluşacak.

Saklanan geçmişi geçmişe taşıma çabası

mehtap-susuzluYöresel lezzetler ve yaşam üzerine yazdığı yazılarla tanınan Mehtap Süner Susuzlu, Urlalıların yakından tanıdığı bir isim. Urla’da düzenlenen birçok festivalde emeği geçen, katkı sunan bir yazar .

Mehtap Süner Susuzlu kitabını, “İnsan öyküleriyle uzanırmış geleceğe. Ben de öykülerimde sakladığım geçmişi, geleceğe “Şimdi Evimdeyim” ile taşıdım” sözleri ile anlatmış.

Kesal: Okurun içini titreten bir yolculuk

Oyuncu, yazar Ercan Kesal ise kitaba şöyle tanıtıyor;

Hitit yazısını çözmek için yıllarca uğraşan arkeologlar sonunda, yazanın da, yazanın ulusunun da binlerce yıl önce kaybolduğu tablet yığınından şu cümleyi buldular: “Nu ninda-a nezzatteni vadar-ma ekutteni.”

Tarihte çözülen bu ilk Hititçe cümlenin anlamı neydi biliyor musunuz? “Şimdi sen ekmek yiyeceksin, sonra da su içeceksin…”

Toplum insanların birbiriyle kurduğu ilişkilerden oluşan bir organizmadır. Kültür ise, bu insanların dünyayla kurduğu ilişkilerin sonucudur. Kültürü dünyayla kurduğumuz ilişkilerin sonunda elde eder ve geliştiririz. Böylelikle bir düzen yaratır, birikim sağlar ve hafıza oluştururuz.

Yemek de dünyayla kurduğumuz bir ilişkidir; üstelik en güçlülerinden. Sadece ve tek başına besin tüketmenin bir aracı ya da tarifi değildir. Hafızamızdır, düzenimizdir, birikimimizdir. C. L-Strauss, “Bir toplumun yemek pişirme yolu, bilincinde olmadan yapılarını tercüme ettiği bir dil gibidir” derken galiba bu gerçeğin altını çiziyor.

Mehtap Süner Susuzlu “Şimdi Evimdeyim” deki öyküleriyle, bize bu yalın gerçeği bir kez daha hatırlatıyor. Her öyküye sızmış iç sızısıyla, bitmeyen özlemi ve hayata duyduğu inançla. “Şimdi Evimdeyim”, memleket hasreti, çocukluk ve yemek bahane edilerek, geçmişin hüzünlü ve masum koridorlarında yapılan meraklı bir yolculuk. Okurun içini titreten bir yolculuk…

Mehtap Süner Susuzlu imza günü” için 3 yorum

  • Geri bildirim: Mart ayı Urla etkinlikleri – Urla Etkinlikleri

  • Geri bildirim: Yazar Mehtap Süner Susuzlu ve yeni bir kitap: “Şimdi Evimdeyim” insanın bilmesine katkıda bulunmak en yalın ifadeyle; Yazının önemli bölümleri de URLAETKINLIKLERI.com isimli siteden alındı zaten; umarız çok kızmazlar bizlere

  • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 22:00
    Permalink

    Olur mu hiç ne kızması 🙂 Elinize sağlık

    Yanıtla

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: