Mehmet Gazioğlu Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu için Urla’da

Mehmet Gazioğlu’nun “Sürrealist’in Rüyası” serisinin yolculuğu Urla’da devam ediyor.

Uluslararası Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu bu yıl 1-8 Ekim tarihleri arasında Urla’da toplanacak. Yağcılar Köyü’nde gerçekleşecek sempozyumdan elde edilen gelir eski Rum evlerinin renovasyonu için kullanılacak. Sempozyumun konuk sanatçılarından Mehmet Gazioğlu da çalışmaları ile destek verecek.

Gerçeğe ve gerçek dışı bir pencereden bakmanın bir rüya olduğunu düşünen Mehmet Gazioğlu, ilk kişisel sergisi ‘Sürrealistin Rüyası’ adlı sergisini geçtiğimiz Haziran ayında açtı. Gazioğlu, sergisinden sonra bu yıl 1-8 Ekim tarihleri arasında Urla’da altıncısı düzenlenecek olan “Uluslararası Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu”nda konuk sanatçı olarak yer alıyor.

MEHMET GAZİOĞLU ROTASINI ANADOLU’YA ÇEVİRDİ

Mehmet Gazioğlu İstanbul’un tarihi semtlerindeki çalışmalarından sonra rotasını Anadolu’ya çevirdi. Gazioğlu Mardin’den Kapadokya’ya uzanan geniş bir coğrafyada yeni eserlere imza attı. Profesyonel kameralar ile yapılan çekimleri cep telefonu ile düzenleyerek kendine özgü bir teknik geliştirmesi ile bilinen sanatçı, günlük rutinin yoğunluğu arasında bile sanata her zaman ilk sırada yer verebileceği düşüncesini yeni eserlerinde bir kez daha işlemiş oldu.

Fotoğraflarını sanatseverlerle buluştururken sosyal sorumluluk çalışmalarıyla harmanlamayı ilke edinen Mehmet Gazioğlu, gelenekselleşmiş 6. Uluslararası Eski Ev – Yeni Sanat Plastik Sanatlar Sempozyumu’na da iki eseri ile katılacak. Gazioğlu, kaybolan mimari değerleri korurken yeniden değerlendirme ve güncel sanatın sadece büyük şehirlerde değil yurdun her kesimine homojen bir şekilde dağılmasını sağlama amacına destek veriyor.

ESERLERİN GELİRİ ESKİ RUM EVLERİNİN RENOVASYONUNDA KULLANILACAK

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan resim, fotoğraf, heykel gibi farklı disiplinleri temsilen 20’yi aşkın sanatçının katılacağı ve bir hafta sürecek olan kolektif çalıştayın sonunda ortaya çıkacak eserlerden elde edilecek gelir eski bölgedeki eski Rum evlerinin renovasyonu için kullanılacak. Mehmet Gazioğlu, sempozyuma iki adet eserini bağışlayarak bu bağlamda katkıda bulunuyor. Yağcılar Köyü’nde gerçekleşecek olan sempozyumda her yıl olduğu gibi yine sanat söyleşileri, atölyeler, çocuklar için mini çalıştaylar düzenlenerek yöre halkının güncel sanata olan ilgisinin arttırılması amaçlanıyor.

Mehmet Gazioğlu’nun “Sürrealistin Rüyası” isimli sergisinden bazı eserler;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: