Masal ve yoganın bedendeki ve zihindeki dansı

Bizim Bahçe Yoga ve Pilates 25 Kasım’da masal ve yoganın bir arada olduğu bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 
Yoga Eğitmeni ve Ayurveda Terapisti Handan Erdem Gönül ile profesyonel koç ve hikaye anlatıcısı 
Ayşıl Gül Tokcan 25 Kasım’da masal ve yoganın bedendeki ve zihindeki dansı atölyesini gerçekleştirecek.

Etkinlik bildirgesinde masallar; duyularımızı ve duygularımızı harekete geçirmenin en etkili yollarından biri olarak tarif edilirken yoga ise oluşan duygularımızın bedene, nefese, zihne yansımalarını ve aynı zamanda yapılan her bir duruşun duygularımızı nasıl değiştirdiğini fark ettiren bir araç olarak tanımlanıyor. “Masal ve yoga bir araya gelince, ‘hal’imizi keşfetme çok daha keyifli, çok daha derinden olacaktır” deniliyor.

Atölyede kişi sınırlaması olduğundan mutlaka kayıt yaptırmak gerekiyor. BizimBahçe Yoga & Pilates & Sağlıklı Yaşam Merkezi‘nde düzenlenecek atölyenin katılım ücreti ise 170 lira. Bilgi almak için 08508502478 ve 05322322478 numaralı telefonlar aranabilir.

Program akışı:

10:00 Açılış çemberi ve oyunlarla ısınma

10:30 Masal Anlatımı ve Yoga

11:10 Mola

11:20 Masal Anlatımı ve Yoga

12:00 Yemek Molası(yemek, etkinlik ücretine dahil değildir)

13:30 Oyunlarla ısınma

14:00 Masal Anlatımı ve Yoga

14:40 Mola

14:50 Masal Anlatımı ve Yoga

15:45 Sohbet ve kapanış çemberi

 

Handan Erdem Gönül kimdir?

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu olup, 25 sene bilişim sektöründe analist, tasarımcı, danışman, koordinatör ve yönetici olarak farklı görevlerde çalışmıştır. 2010 yılında ‘EFT (Emotional Freedom Technique)’ ile karşılaşmış ve 1. ve 2. modül eğitimlerini Uluslararası EFT Master’ı olan Dr. İnci Erkin’den almıştır. Bu tekniğin ne kadar etkili olduğunu kendisine ve çevresine yaptığı uygulamalarda görmüştür.

2013 yılında, yol boyunca karşısına çıkan en etkili kendini tanıma, sorgulama ve değişim aracı olduğunu farkettiği yoga ile tanışmıştır. Ayurveda ise hayatına bir kitapla girmiş, aynı felsefeden gelen ve birbirini destekleyen bu iki disiplinde derinleşmek için farklı hocalardan dersler almaya başlamıştır.

2013 yılında bilgisini, öğretimini ve kalbini çok sevdiği,Türkiye’deki en eski ve tecrübeli yoga eğitmenlerinden olan Ferhan Yüksel’in derslerine katılmıştır. Aynı yıl güçlü ve çok keyifli bir tarzı olan Barış İşcan’dan 200 saatlik ‘Hatha Yoga Eğitmenlik Egitimi’ almıştır. Eş zamanlı olarak, Ferhan Yüksel’den ‘Ayurveda Temel Eğitimini’ almaya başlamıştır.

2014 yılında, Hindistan’ın tek Yoga Üniversitesi olan ve aynı zamanda Ayurveda sağlık sistemini uygulayan Swami Vivekananda Yoga University’ye gitmiş, burada yoganın Ayurveda içinde tedavi amaçlı nasıl kullanıldığını, yaşam şekillerini tecrübe etmiş ve yoga felsefesi derslerine katılmıştır.

2015 yılında Herkes İçin Spor Fedarasyonunun(HİS) ‘Yoga Antrönörlük’ eğitimlerine katılmış ve devletin resmi olarak kabul ettiği eğitim sertifikasını almıştır.

2015 yılında yine Türkiyenin en tecrübeli ve senelerin vazgeçilmez hocası olan Monika Münzinger ile 300 saatlik ‘Aspects of Yoga, Yoga Terapi Üzerine Yoğunlaşan Eğitmenlik Eğitimini’ tamamlamıştır.

Doğayla kurduğu bağ ile canlı-cansız herşeyin bir ruhu olduğuna ve herşeyin birbiriyle bağlantılı olduğuna inancı, şamanizme yönlenmesine yol açmış ve 2015 yılında, Ayşe Nilgün Arıt’tan ‘Temel Şaman Eğitimi 1-2’ eğitimlerini almıştır.

2016 yılında Uzm. Fzt. Görkem Dizdar’dan hem ‘Gelişimsel Kineziolojisi’ hem de ‘Postür’ eğitimlerini almıştır. Böylece, çocukluktan beri olan gelişimimiz, hareket-kas-iskelet sistemimiz hakkında bilgisi derinleşmiştir.

Bunların sonucunda, Ayurveda ve Yoga disiplinlerini harmanlayarak kendi derslerini oluşturmuştur.

Ayurveda öğretmeni Ferhan Yüksel’in desteklemesiyle, Aslı Can ve Rukiye Fırat ile birlikte 2016 yılından beri ‘HAR Yoga ve Ayurveda’ kampları düzenlemektedirler. Aynı zamanda, bireysel olarak Ayurvedik terapi uygulamaları yapmaktadır.

Yoga grup derslerinin yanı sıra, skolyoz tedavisi, kalça-bel-boyun problemlerinin çözümü, menopoz veya osteoporoza bağlı şikayetlerin giderilmesi ile kanser hastalarına yönelik bedeni ve zihni güçlendirici terapi konularında bireysel dersler vermektedir.

Bilginin paylaştıkça çoğaldığı inancıyla öğrendiklerini aktarmaktan mutluluk duymaktadır. Paylaştığı kişilerdeki olumlu değişiklikler, doğru yolda olduğunu teyid etmektedir.

Ayşıl Gül Tokcan kimdir?

Türkiye ekonomisinde önemli yer tutan pekçok uluslararası yatırım projesinde hukuk danışmanlığı yapmış, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Ukrayna, Endonezya, Güney Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde projeler yürütmüş, hukuk direktörü ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışmıştır.

2005 yılında Prof. Dr. Ceylan Daş’ın çalışmalarıyla tanıştığı Gestalt metodolojisi, hukuka ve genel olarak hayata bakışını değiştirerek bütünsel kavrayış, bilinçli eylem ve sürdürülebilir yaşama odaklanmasını sağlamıştır.

2009 yılında, Doç. Dr. Hanna Nita Scherler tarafından verilen iki yıllık “Gestalt Temel Kavramlar ve Metodolojisi” eğitimini tamamlayarak Gestalt uygulayıcısı, 2010 yılında “Eurasian Gestalt Coaching Programı” nı tamamlayarak, uluslararası akreditasyonu olan bir Gestalt koçu olmuştur. O tarihten bu yana, aralarında Legal 500 “En Etkili Hukuk Müşavirleri” listesinde yer alan hukuk müşavirleri de bulunan pek çok hukukçuya, hukuk departmanlarına ve girişimcilere koçluk hizmeti vermektedir.

2015 yılında, Avrupa’nın önde gelen hikaye anlatıcılarından biri ve Emerson College Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Okulu’nun kurucularından Ashley Ramsden’den “Hikaye Anlatım Sanatına Giriş” eğitimi alarak hikaye anlatıcılığı yoluna girmiştir. Hikaye anlatım sanatı alanında Türkiye’nin ilk uluslararası sertifikalı programlarını düzenleyen Seiba Uluslararası Hikaye Anlatıcılığı Merkezi’nde, iki yıllık “Anlatıcı’nın Yolu” programından 2017 Aralık ayında mezun olacaktır.

Ayşıl Tokcan, hikayeleri, bireysel veya takım koçluklarında etkin şekilde kullandığı gibi, hikayelerin kurgusundan yola çıkarak tasarladığı, değişim yaşayan bireylerin yeni bir dengeye kavuşma süreçlerini destekleyen, “Kahramanın Yolculuğu” atölyeleri düzenlemekte; profesyonel koçlara hikaye anlatım sanatının koçluğa uyarlanması konusunda eğitim sunmakta; kurumlara “Hikayelerin Gücü Adına” ve “Kahramanın Yolculuğu” seminerleri vermekte; “Büyüklere Masallar”dinletileri düzenlemekte; toplantı ve etkinliklerde hikaye anlatmaktadır.

Hikayelerin birleştirme ve dönüştürme gücüne tekrar tekrar hayran kaldığından, bu zenginliği herkesin yaşayabilmesi için gayret göstermektedir.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: