Mart Dokuzu Urla Bayramı bu yıl gelinciklerle kutlandı

Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı 2018’de de renkli görüntülere sahne oldu. İki gün süren festivalde yerel kültürün öneminin altı çizildi.

Urla Ot Bayramı, bu yıl da Urla Doğal Sofra Gönüllüleri, Özbek Köyü Muhtarlığı’nın yanısıra, Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle hayata geçti. İki gün süren festivalde yerel zenginliklere dikkat çekildi.

Bu yıl sekizinci kez düzenlenen festival İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Urla Sanat Sokağı’nda gerçekleşen Festival Yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşün ardından Urla Belediyesi Eski Tamirane Binası’nda açılış töreni gerçekleşti. Festival düzenleme Komitesi Üyesi Doğal Sofra Gönüllüleri Başkanı Bilge Bengisu Ögünlü yaptığı konuşmada, “Yıllar önce otları tanımak için başlattığımız şenlik bugün önemli bir noktaya ulaştı. Urla’daki var olan zengin ot kültürünü koruyup yaşatmalıyız” dedi.

 

Törende Urla Folklor ve Turizm Derneği ekibi Afyon yöresinden halk oyunları sahneledi.

Ot Bayramı’nın ilk gününde şefler Handan Kaygusuzer ile Yunus Emre Akkor, konuklara bu yıl festivalin teması olan Gelincik çiçeğinden “Çalkama” yaptılar. Doğal Sofra Gönüllüsü ve İrmik Hanım Patisserie sahibi Esra Özkutlu ise gelincikli dondurma yapımını anlattı.

ÖZBEK’TE NEŞELİ FİNAL

Mart Dokuzu Ot Bayramı’nın finali Özbek Köyü’nde gerçekleşti. Festivale katılanlar ot toplama yarışmasına katıldı, toplanan otlardan yapılan yöresel yemekleri izledi. Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, “ Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı bir festival değildir. Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı, İnsana yakışır iş ve ekonomik büyüme hedefiyle, yerel kültür ve ürünlerimizi teşvik eden sürdürülebilir turizmi destekleyen bir çalışmadır” dedi.

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, ise yaptığı konuşmada, Urla’nın her yöresinde farklı bir kültür, farklı bir lezzet olduğuna dikkat çekti. “Ürün çeşitliliğimiz ve tarımsal faaliyetlerimizin kültürel mozaiğimizle birleşmesi zengin bir mutfak kültürümüzün oluşmasına ve dolayısıyla Urla’da gastronomi Turizminin gelişmesine olanak sağladı” diyen Uyar sözlerini şöyle sürdürdü; Mart Dokuzu Urla Ot Bayramı, yerel ekonomik kalkınmanın sağlanması için gerçekleştirilen bir Gastronomi Turizmi etkinliğidir. Enginar festivalimiz, Bağ Bozumu Şenliğimiz, Kavun Festivalimiz ve daha niceleri, salt eğlenmek için yapılan etkinlikler değildir. Urla’nın sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen planlı, programlı eylem planlarıdır. Çiftçimiz, üreticimiz, kadınımız, esnafımız, çocuğumuz, çoluğumuz, babamız, atamız, doğamız, hayvanımız, bir bütün olarak gelişebilmek ve bu gelişimi sürdürülebilir kılmak en büyük hedefimiz.”

OT TANIMA YARIŞMASI

Özbek Köyü’nde çeşitli otların bulunduğu tarlada vatandaşlar otları keşfe çıktı. Doğal Sofra Gönüllüleri tarladaki otları katılanlara tek tek tanıttı. Daha sonra yapılan yarışmada en iyi ot tanıyan Afet Deniz birinci, Suzan Deniz ikinci Füsun Durdum Seyhan ise üçüncü oldu. Yarışmacılara ödüllerini Belediye Başkanı Sibel Uyar, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ile Belediye Meclis Üyesi Ögün Ünal Yücel verdi. Özbek Köyü’nde en iyi standı kuran Birben Kayışlı’ya da ödül verildi. Folklor, müzik gösterilerinin yapıldığı Ot Bayramı’nda yemek sunumları da ilgi gördü.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: