Kuzey Rüzgarları Urla söyleşi ve imza günü

Urla’nın 1895-1913 yılları arasını ele alan Kuzey Rüzgarları Urla kitabının yazarı Nejdet Karstarlı bu cumartesi Rüzgargülü’nde.

Kuzey Rüzgarları Urla kitabının yazarı Nejdet Karstarlı 14 Temmuz Cumartesi saat 16:00’da Rüzgargülü’nde okurları ile buluşacak. Karstarlı ile yapılacak söyleşiden sonra yazar kitaplarını okurları için imzalayacak.

Karstarlı, Kuzey Rüzgarları Urla kitabında Urla tarihinin özel bir dönemi olan 1895-1913 yılları arasını ele alıyor. Cinius Yayınları tarafından basılan kitapta Osmanlı Devleti’nin son yıllarını da içine alan, tarihin küçük bir kesitinin Urla’daki seyri anlatılıyor. Urla’daki tarihi eserlerin de ele alındığı kitapta Urla kültürü de aktarılıyor.

Kuzey Rüzgarları Urla kitabı arka kapak yazısından; 
İzmir ili Urla ilçesinin tam ortasında, şehri ikiye bölen Akpınar Deresi adında bir dere vardır. 1922 öncesinde, yani Cumhuriyet kurulmadan önce derenin batı yakasında Hıristiyanlar, doğu yakasında ise Museviler ve Müslümanlar yaşardı. Ama bu üç semavi dinin inananlarının yaşadığı mahaller o zamanlar ‘Büyük Köprü’ olarak adlandırılan bugünkü köprübaşında birleşirdi.
Dünyanın herhangi bir yerinde fırtınalar koptuğunda, savaş rüzgârları estiğinde, önyargılar, düşmanlıklar, intikam duyguları canlanır, öfke, kızgınlık akardı Büyük Köprü‘den karşı tarafa. Fırtınalar durulup yerini tatlı bir melteme bıraktığında ise öfke, kin, nefret duyguları yerini dostluk, kardeşlik, anlayış ve hoşgörüye bırakırdı.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: