Kütüphanede Yıldıray Karakiya ile okuma saati: Şnörk ve Denizci

Urla Halk Kütüphanesi’nde bu hafta Okuma Saati’nin konuğu çocuk kitapları yazarı Yıldıray Karakiya.

Urla Halk Kütüphanesi çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak için birbirinden güzel etkinlikler düzenliyor. 12 Ocak günü düzenlenecek okuma saati de o etkinliklerden biri.

Okuma Saati’nin 12 Ocak Cuma günkü konuğu çocuk kitapları yazarı Yıldıray Karakiya olacak. Karakiya çocuklara Şnörk ve Denizci kitabını okuyacak. 3 yaş ve üzeri çocuklar için önerilen Şnörk ve Denizci kitabının yazarı Will Buckhingham, çizeri ise Thomas Docherty.

Yıldıray Karakiya ve Banu Aksoy’un çocuk kitaplarını paylaştıkları, öneriler sundukları siteleri Bir Dolap Kitap’ta, Şnörk ve Denizci’nin öyküsünden şöyle bahsediyor;

Issızlığın ortasında bir bataklıkta, yapayalnız yaşayan Şnörk, halinden hiç de şikâyetçi değildir. Ne gökyüzünün gri bulutları ve insanın içine işleyen yağmur ne de bata çıka ilerleyerek yemek aradığı bataklık rahatsız edicidir onun için. Akşamları sobanın karşısına tek başına oturup, deniz börülcesi çorbasını içerken ne şanslı olduğunu düşünür. Ateşin tadını çıkarırken onu rahatsız edecek kimse yoktur ve çorbasını paylaşmak zorunda değildir. Şnörk gayet memnundur bu yalnızlıktan. Aslına bakarsanız Şnörk mutlu değildir de mutlu olduğunu sanmaktadır. Kendi yalnızlık ve mutsuzluk çemberinin dışında, rengârenk başka bir yaşamın mümkün olduğundan haberdar olmadığı; yiyeceğini ve hayallerini paylaşabileceği bir arkadaşın ne demek olduğunu bilmediği için belki.

Ta ki korkunç bir fırtınanın patladığı o gece Şnörk’ün hayatında daha önce hiç olmayan bir şey olana ve küçük kulübesinin kapısı çalınana kadar…

Yazının devamını BURADAN okuyabilirsiniz. 

 

BİR BAKIŞTA

Yıldıray Karakiya ile Okuma Saati
Tarih: 12 Ocak Cuma
Saat: 11:00
Yer: Urla İlçe Halk Kütüphanesi

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: