Kahve bu kez deneysel arkeoloji konuşmaya bahane

Bike Cafe, “Kahve Bahane” etkinliklerinde bu çarşamba deneysel arkeoloji sohbeti var.

safarad-1Deneysel arkeoloji sohbeti başlığı pek ilginizi çekmemiş olabilir. Peki ya kiklad kayıkları, Magrib’den İzmir’e seferad rotası, İzmir kayıkları, sualtı müzeleri? Bunlar 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin gönüllülerinin yaptığı çalışmalardan sadece birkaçı.

Dernek üye ve gönüllülerinin bu ilginç deneyimlerini Bike Cafe’nin “Kahve Bahane” sohbetlerinde dinleyebilirsiniz. “Deneysel arkeolojiyle maceralar” sohbeti 22 Mart Çarşamba günü saat 17:30’da başlıyor. The Bike Kafe’ye yol tarifi almak için BURAYI tıklamanız yeterli.

Tarih sadece masalmış gibi mi anlatılır?

360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Arkeologlar, tarihçiler, denizciler, mühendisler ve deniz gönüllüleri tarafından, 2004 yılında Urla’da kurulmuş bir dernek. Deniz tarihi araştırmaları, kazı ve buluntularla ilgilenen dernek üyeleri geçmişi bugüne taşımanın peşine düştü. Dernek kurucuları hikayelerini, “Tarihin bize bıraktığı izleri sürerken, o izlerdeki parçalar olmalıydık. Olmalıydık ki, geçmişi ve o zamanlar doğayla daha içiçe olan insanın yaşamı gerçekten anlayabilelim. Tarihin masalsı algılanışına alternatif projeler üretmeye karar verdik. Böylece, grubumuzun ana hatları oluştu. Konu edindiği tarihsel olayları birebir canlandıracak projeler üretmek ve edindiği tecrübeleri paylaşmak, kamuoyunun sahiplenmesini sağlamak.” diye anlatıyor.

Dernek üyeleri bugüne kadar birbirinden ilginç projelerin hayata geçmesini sağladı. Hepsini tek tek burada anlatmamız mümkün değil. Öncelikle 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği’nin internet sitesini ziyaret edebilir,  ilginizi çektiyse -ki muhtemelen çekecek 😉 – çarşamba akşamı Bike Kafe’ye sohbete gidebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: