Jean-Paul Marat 20 Aralık’ta Urla’da

Ant Aksan tarafından uyarlanan, Ayşegül Sünetçioğlu’nun oynadığı Jean-Paul Marat 20 Aralık 20:30’da Toprak Sahne’de.

Praxis Perform’un ilk projesi olan “Jean-Paul Marat” kaçıranlar için bir kez daha Urla’da.

Peter Weiss’ın “Jean-Paul Marat’nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi’nde Marquis De Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması” isimli oyunundan uyarlanan “Jean-Paul Marat”, tek kişilik müzikal bir performans.

15042019_1113242538789320_7493538628359237610_oPeter Weiss‘ın “Jean-Paul Marat’ın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi’nde Marquis De Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması” özgün bir sahne yapıtı. Weiss’ın 1964’te kaleme aldığı ve yankılar uyandıran metnini, Ant Aksan “Jean-Paul Marat” ismiyle uyarladı. Oyun ikinci sezonunda Toprak Sahne’de Urla izleyicisi ile bir kez daha buluşacak. Tek kişilik bu müzikal performansta Ayşegül Sünetçioğlu’nu izleyeceğiz.

Ayşegül Sünetçioğlu, Jean-Paul Marat oyununda sergilediği performans ile adından söz ettiren bir oyuncu. Oyun ise ikinci sezonunda çok sayıda yerde oynanmasına karşın hala izleyici çekebilen bir oyun olma özelliğini taşıyor. Tek perdelik oyun 60 dakika sürüyor ve 10 yaş üzeri seyirciler için tavsiye ediliyor.

Jean-Paul Marat, Charenton akıl hastanesinde Napoleon döneminde geçiyor. Oyunun öyküsü Fransız devriminin radikal önderlerinden Jean-Paul Marat’nın küvetinde bıçaklanarak öldürülmesinin canlandırılmasıdır. Bu basit canlandırma sayesinde iki müthiş tarihsel karakter olan Marat ile Sade’ın karşılaşmalarına tanık olunur. 20 Aralık’ta Toprak Sahne Tiyatrosu Necati Cumalı sahnesinde oynanacak oyun için bileti BURADAN alabilirsiniz.

Peter Weiss’ın “Marat/Sade” Oyunundan Uyarlayan ve Yöneten: Ant AKSAN

Oynayan:
Ayşegül SÜNETÇİOĞLU

Besteler:
Barbaros GÖKSAN
Gökay KAÇANOĞLU
Ozan GÖKMEN
Sinan GÖKSAN

Müzik Yönetimi ve Kayıtlar:
Utku GÜÇOĞLU
Gökay KAÇANOĞLU

Müzik Kumanda:
Zeynep ESER

Dekor ve Kostüm Tasarım:
Ali ALTUNSOY

Grafik Tasarım:
Ege GENÇKAN

Video İçerik:
Kare Film / Fırat TURGUT

Gişe / İletişim:
Engin DOĞAN

Koordinatör:
Serel ÇAPACI TURHAN

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: