İşçi Filmleri Festivali Urla programı

12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali filmleri bu yıl Urla’da da gösterime girecek.

Urla Enginar Festivali’nin coşkusunun ardından bir festival için daha durak noktası oluyor. 12. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-7 Mayıs tarihleri arasında izleyicilerle buluşuyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak gerçekleşecek festivalin bu yılki teması “Cesaret”.  “Cesaret bulaşıcıdır” sloganının öne çıktığı festivalde 15 farklı ülkeden toplam 61 film gösterilecek. Festivalin İzmir programı için TIKLAYINIZ.

İşçi Filmleri Festivali Urla’da

Festival filmlerinin bazıları 6-7 Mayıs tarihlerinde Urla Toprak Sahne’de gösterime girecek. İşçi Filmleri Festivali İzmir düzenleyicileri arasında yer alan Toprak Sahne’de iki gün boyunca gösterilecek filmler ve gösterim saatleri şöyle;

6 MAYIS CUMARTESİ GÖSTERİMLERİ

14.00 Bademler / Bademler

Yapımcı: Caner Özarslan / 18′ / 2016
Film, izmir’in Urla ilçesi’ne bağlı Bademler Köyü insanlarının tiyatro aşklarını anlatmaktadır. Bademler Köy Tiyatrosu oyuncuları köy halkından olup karşılık beklemeden, gönüllü olarak oyunlarını sergilemektedirler. Köy halkı, köydeki bağ, bahçe, tarla işlerinden arta kalan zamanlarını tiyatroda geçirmektedir. Oyunculuk eğitimi almadan, nesilden nesile aktarılan bilgiler ışığında oyunlarını sergilemektedirler.

Mara / Mara

Yön: Ciwan Zengin / 10′ / 2016
Bir annenin faili meçhul cinayete kurban giden oğlunun ardından toprağa ağıtlar yakarak teselli bulmaya çalışması…

Üçyüzbir / Three Hundred One

Yön: Alican Mansuroğlu / 28′ / 2016
Özellikle 1980’li yıllar ve sonrasına damga vuran özelleştirmeler, geçtiğimiz 13 yılda doruğa ulaştı. Özelleştirme politikasından etkilenen madenler, AKP iktidarı ve kar ortağı patronların çılgınca üretime odaklandığı koşullarda, toplu işçi mezarlarına
dönüşmeye başladı. Kapitalizmin ilk dönemi koşullarında işçileri çalışmaya mahkum eden bu anlayış, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ‘Soma Maden Patlaması’nda, 301 maden işçisinin katledilmesine sebep oldu. Bu film, ‘Soma Maden Katliamı’nı anlatıyor.

PARiS Anti-Faşist / Der Kampf Geht Weiter – Une vie de Lutte

Yapımcı: North East Anfita & Lefte report / 31′ / 2015
Film Paris’teki anti – faşist hareketi anlatır. 2013’te öldürülen Clément Méric anısına adanmıştır.

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi
Audience Emancipated: The Struggle for the Emek Movie Theater

Yönetmen: Emek Bizim istanbul Bizim inisiyatifi / 48′ / 2016
Film, çok ses getiren mücadelelerden birinin; kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı hiçe sayılarak yıkılan ve yerine AVM yapılan Emek Sineması için verilen mücadelenin kaydını tutuyor. Eylemlerde insanların birbirinden habersiz çektiği görüntülerden oluşturulan film, bu anlamda seyircinin, kent hakkına sahip çıkan insanların ortak kurgusu olma niteliği taşıyor. Türkiye’de Gezi Direnişi’yle birlikte görünürlük kazanan, yeni bir kamusallık fikrini, sinema mücadelesinin içinden perdeye taşıyor.

Iron Moon – Chinese Verse / Demirden Ay

Yön: Xiaoyu Qin – Feiyue Wu / 85′ / 2015
Çin’de, bir Apple montaj fabrikasında çalışan 24 yaşındaki genç bir işçi, arkasında ‘’Mideme indirip yuttuğum, adeta demirden bir aydı…’’ mısralarını da içeren 200 kadar şiir bırakarak intihar eder. Bu genç işçi gibi pek çok sayıda Çinli işçinin arkalarında bıraktıkları bu acı şiirler toplumun en dibinde yaşayan insanların anlatılmamış öykülerini ve gündelik yaşamlarını ortaya koyuyor.
Bu film Çin’in ani yükselişi ve küresel kapitalizmin aci dolu tahribatlarini ele alıyor.

Beyaz Çınar / Çinara Sipi

Yön: Kazım Öz / 83′ / 2016
Dersim’in bir dağ köyünde yaşayan Zeynel Dede; becerikli, yaşlı bir Kürt ustadır. Ustalığı sadece bir alanla sınırlı olmayan Zeynel Dede; müzik, enstrüman, söz, taş, ahşap, hayvancılık ve arıcılık alanlarında ismini miras olarak bırakmıştır. Dersim´in birçok köyünde zamanında yaptığı taş evler vardır. Beyaz Çınar, Dede’den kalan “yeni ustalari”keşfederken, ezgilere, taşlara takılıyor, aile içindeki ilişkilere, acılara, sevinçlere tanıklık ediyor.

7 MAYIS PAZAR GÖSTERİMLERİ

14.00 İstanbul’un Sesi / Sound of ıstanbul

Yön: Gökhan Öcal / 16′ / 2015
Mehmet Tamdeğer, ustası Mikael Zilcan’dan kalan mirası günümüzde de devam ettiriyor. Henüz 11 yaşındayken gözlerinden birini kaybeden Mehmet Tamdeğer, büyük çalışma azmi sayesinde günümüzde dünyaca ünlü bateristlerin zillerini üretmektedir. Türk zillerini tüm dünyaya tanıtarak bir marka haline getirmiştir. Günümüzde el yapımı olarak dünyada tek olan İstanbul zilleri hala geleneksel yöntemlerle yapılmaya devam etmektedir.

Soğan / The Onion

Yön: Ozan Çağlar / 14′ / 2016
Yılmaz, bir börek salonu için evinin bahçesinde soğan rendeleyerek geçinmektedir.
Soğanın yaydığı ağır kokudan komşuları ile sorun yaşayan Yılmaz, mahalledeki
çocukların bile alay konusu haline gelmiştir. Karısı tarafından terk edilmiş olan Yılmaz, ailede kaybettiği konumunu yavaş yavaş mahallesinde de kaybetmeye başlar. Yaptığı bu iş zamanla mahalle sakinleri ile Yılmaz arasında bir inat konusuna dönüşür. Film, ‘10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitiren Özver Gökhan Arpaçay’ın anısına adanmıştır.

Abuela Grillo / Grillo Nine

Yön: Israel Hernández / 13′ / 2009
Grillo Nine şarkısını söylediğinde yağmur pek güzel yağar. Bir gün nine çok şarkı söyler ve çok yağmur yağar. Köylüler bundan hoşlanmaz ve nineye kötü davranır. Nine, başka yerlere doğru yola koyulur…

Off Frame a.k.a. Revolution Until Victory / Zafere Kadar Devrim

Yön: Mohanad Yaqubi / 52′ / 2015
Zafere Kadar Devrim, Orta Doğu’da militan sinemanın tarihi ve gelişimini anlatır. Film, militan sinemanın hazırlayıcılarını araştırdığı gibi, 1982’de dramatik bir biçimde yok oluşunu da sorgular. Zafere Kadar Devrim filmi, unutulmuş direniş belleği ile birlikte çerçevenin içindekileri de yeniden canlandırır. Aynı zamanda çerçevenin dışından eleştirel bir bakış da sunar.

Halkın Sanatçısı, Halkın Savaşçısı: Yılmaz Güney / Yılmaz Güney: The Artist of People The Warrior of People

Yön: Aziz Özer / 47′ / 2016
Güney Kültür Sanat Edebiyat Dergisi ve Özer Film tarafından ortak hazırlanan belgesel, Yılmaz Güney’in pek bilinmeyen, unutturulan siyasi yanını sanatçı kişiliği ile birlikte tanıtmayı amaçlıyor. Yılmaz Güney ile hapishanelerde aynı koğuşta birlikte
yatan, filmlerinde oynayan, aynı politik örgütlenme içinde yer alan kişilerin yanı sıra kızı ve sanatçı dostlarının anlatımları belgeselde yer alıyor.

Kuşlar Bile Severdi Benim Annemi / Even Birds Loved My Mother

Yön: ılker Kılıç, Gökhan Çakır / 72′ / 2016
10 Ekim 2015 tarihinde, Türkiye’nin Başkenti Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı yaşandı. STK’lar tarafından düzenlenen “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’’ne düzenlenen bombalı saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti; 500’ü aşkın yurttaş yaralandı. Bu belgesel, katliamda hayatını kaybedenleri tanımak, anılarını yaşatmak üzere oluşturulan ‘’Barış Belgeselleri Kolektifi’’nin ürünlerinden biridir.

Takva / Takva: A Man’s Fear of God

Yön: Özer Kızıltan / 96′ / 2005
45 yaşındaki Muharrem, ıstanbul’un eski semtlerinden Süleymaniye’de babadan kalma küçük bir evde yalnız yaşamaktadır. ınanışı gereği ibadet ederek, cinsellikten uzak, münzevi bir yaşam sürmektedir. Bu durum, varlıklı bir tarikat şeyhinin ilgisini çeker ve Muharrem’in güvenilirliğini, tarikatın mülk kiralarının toplanması için kullanmaya karar verir. Birdenbire bambaşka bir dünyanın içine giriveren Muharrem’in değerleri sarsılmaya başlar. Modern dünyanın karmaşası oldukça yıpratıcıdır.

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: