III. Genç Sanat Günleri Karma Sergisi açılıyor

Galeri Kırmızı 3. Genç Sanat Günleri’ne hazır. Genç sanatçıların heyecanına ortak olmak isteyenler bu sergiyi kaçırmayın.

Sanatı ve genç sanatçıları destekleyen çalışmaları ile tanınan Galeri Kırmızı’da bugünlerde başka bir heyecan var. Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Genç Sanat Günleri 27 sanatçının 70 eserini ağırlayacak. 17 Haziran saat 18:00-20:00 arasında düzenlenecek kokteyl ile açılacak sergi 10 Temmuz’a kadar Kırmızı Sanat Galerisi’nde görülebilir.

III. Genç Sanat Günleri Karma Sergisi’nde resim, heykel, seramik, cam, tekstil tasarım, geleneksel sanatlar, karikatür ve fotoğraf dallarından 70 eser sanatseverlerle buluşacak.

III. Genç Sanat Günleri Karma Sergisi’nin küratörü aynı zamanda Galeri Kırmızı’nın da sanat danışmanı olan Dilek Çelik. Mart ayında başvuruya açılan sergiye çok sayıda genç sanatçı eser fotoğrafları ve özgeçmişleri ile başvurdu. Eserler arasından 27 sanatçının 70 eseri sergilenmeye değer bulundu.

Ulaşılabilir Sanat

Atölye Kırmızı önce Urla Sanat Sokağı’nda ardından Kuşçular’daki yeni adresinde sanat faaliyetlerini “Ulaşılabilir Sanat” mottosundan şaşmadan yürütüyor. Gençlere, sanattı hayatının bir parçası yapmış herkese kapısını açan Atölye Kırmızı’nın kurucusu ve sahibi Arzu Pakdemir ile sergiyi ve galeriyi konuştuk.

Sanat icra etmenin, bir galeriyi yaşatmanın hayli zor olduğu zamanımızda Galeri Kırmızı neden böyle bir sergi düzenliyor, Arzu Pakdemir’e sorduk.

Urlaetkinlikleri.com’a konuşan Pakdemir, Galeri Kırmızı’nın varoluş amacının genç sanatçıların, sanatseverlerle buluşabilmesi için platform yaratmak, genç sanatçılara ümit ve motivasyon vermek olduğunu söyledi. Pakdemir, “Tanınırlığı olan sanatçılar pek çok şehirde büyük galeriler ile çalışabiliyor, çalıştaylara davet ediliyorlar ancak Güzel Sanat fakültelerinden yeni mezun olmuş veya sanat yolculuğuna yeni başlamış sanatçılar eserlerini ve yeteneklerini görünür kılamıyor. Bir sanatçının üretime devam edebilmesi için tek yol, eserlerini uygun bedeller ile satabilmek ve bu şekilde yaşamını sanatından elde edeceği gelirlerle karşılayabilmek. Eserlerini satamayan sanatçılar önünde sonunda farklı kariyer alanlarına yönelip, hayatın gailesi arasında kayboluyorlar” diye konuştu.

Ankara ve İstanbul’dan katılımcılar olsa da sergi katılımcılarının büyük çoğunluğu İzmir’den. Arzu Pakdemir’e göre bunun sebebi de mali sorunlar. Özellikle heykel ve seramik alanında yapılan eserlerin taşıma masraflarının hayli yüksek olduğunu belirten Pakdemir, “Açılış kokteyline fiilen katılmak bile belli bir bütçe istiyor maalesef…” diyor.

Sanatseverlere çağrı

Genç Sanat Günleri’nin canlı kalmasını ve geleneksel hale gelmesi temennisini paylaşan Pakdemir, sanatseverleri Galeri Kırmızı’ya şu sözlerle davet etti; “ Bizim galerimizin mottosu “ulaşılabilir sanat”tır. Ekonomik olarak orta sınıfa mensup sanatsever aileler, genç sanatçıların eserleri arasından bir servet harcamadan evlerine orijinal bir sanat eseri alabilir ya da yakınlarına hediye edebilirler. Sadece ziyaret edip sanatçılarımızı onurlandırabilirler. Biz bu sergileri düzenleyebilmek için aylarca emek harcıyoruz. Sanatseverler de, Türkiye’de sanata ve sanatçıya hiç değer verilmediğinden yakınmak yerine, zaman ayırıp galerimizi ziyaret edebilirler. Böylece ülkemizde sanat hayatının sürdürülmesine katkıda bulunabilirler.”

Atölye Kırmızı ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiyi web sitesinden alabilirsiniz. genc-sanat-gunleri

III. Genç Sanat Günleri Karma Sergisi açılıyor” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: