Filiz’le lezzet atölyeleri: Poz veren İtalyan tabaklar

Filiz Keyder Özkan ile Lezzet Atölyeleri’nin Şubat programı belli oldu. İlk atölye “Poz veren İtalyan tabaklar”. 

Filiz Keyder Özkan, Cafe Nunu’da 12 Şubat pazartesi günü 11:00-15:00 arasında “Poz veren İtalyan tabaklar” atölyesi yapılacak.

Urla’da 6 yıldır yemek atölyeleri düzenleyen Filiz Keyder Özkan meraklıları Türk ve dünya mutfaklarının incelikleri ile buluşturuyor. Filiz Keyder Özkan, Şubat ayında da iki ayrı atölye düzenleyecek. Atölyelerden ilki İtalyan mutfak kültürünü tanımaya yönelik  “Poz veren İtalyan tabaklar” teması ile gerçekleştirilecek. İngilizce ve Türkçe dillerinde yapılacak atölye kapsamında adaçaylı balkabaklı tagliatelle, mantarlı ve çam fıstıklı rizotto, biberiyeli taze baklalı pirzola, frambuaz soslu panna cotta, ve fındıklı dantel kurabiye pişirilecek.

26 Şubat’ta da bu atölyeyi tamamlayacak başka bir atölye düzenlenecek. 26 Şubat’ta düzenlenecek atölyenin teması, “İtalya’dan dolgulu makarnalar”.

“Poz veren İtalyan tabaklar” atölyesine katılım için;

Atölyeye katılım için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 05338195505 numaralı telefon aranabilir. Cafe Nunu Camiatik mah. Asmalıçınar sok. No:25 Urla adresinde. Cafe Nunu adres takibi için burayı tıklamanız yeterli.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: