Eski Doğanbey Köyü – Karina yürüyüş ve gezisi

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu bu hafta Doğanbey’de bir parkurda yürüyecek. Parkur hem kültür hem de lezzet meraklıları için cezbedici. 

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu bu hafta Aydın ili sınırları içinde yer alan Dilek Yarımadası’nda yürüyüş düzenleyecek. Bu haftaki etkinlikte sadece doğa yürüyüşü yapılmayacak ayrıca kültürel değeri olan yerler ziyaret edilecek, rota sonunda ise balık roka keyfi yapılacak.

Doğa yürüyüşü ve kültür ve lezzet turu Urla ve Güzelbahçe’den hareketle gidilecek. Yol üzerinde eski bir Rum köyü olan Gelebeç’e uğranacak. Söke sınırları içinde yer alan Gelebeç’te Noel Baba’ya adanmış Aya Nikolaos Kilisesi ve ölü kemiklerini sakladığı kuyu görülecek.

Güllübahçe Kültür Derneği’nin sitesinde yer alan bilgilere göre bölge 18 yy’da Aşağı ve Yukarı Gelebeç olarak iki ayrı yerleşime ev sahipliği yapmış. Aşağı Gelebeç’te Türkler, Yukarı Gelebeç’te ise Rumlar oturmaktaydı. 1922 yılında Rum’ların Anadolu’yu terk etmeleri sonucu boşalan bu yere mübadeleyle gelen göçmenler yerleştirilmiş.1955 yılında meydana gelen deprem sonrası Yukarı Gelebeç tamamen terkedilerek düze inilmiş, sadece kilisenin etrafındaki Gürsu Mahallesi kalmıştır. Kasabanın adı daha sonra Güllübahçe’ye çevrilmiştir. Aziz Nikolaos kilisesi, 1821 yılında, aynı yerde bulunan bir başka kilisenin üzerine (Noel Baba) adına Gelebeç’li Rum’lar tarafından inşa edilmiştir. Bu kilise kültür varlığı olarak tescil edilmiş olup, koruma altına alınmıştır.

Daha sonra eski Doğanbey köyüne doğru yola çıkılacak. Dilek Yarımadası Milli Parkı Tanıtım Merkezi’nde Milli Parkı’nın fauna ve florası hakkında bilgi alınacak.  Ardından eski Doğanbey sokaklarında gezilecek.

Geçmişteki ismi Domatia olan Eski Doğanbey köyü eski bir Rum yerleşimi. Bölge Rum ve Türk mimarisi öğelerini taşıyan bir açık hava müzesi gibidir. Bu nedenle kentsel sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

Sokaklarda gezinip bol bol fotoğraf çektikten sonra Doğanbey şelalesine ve zirveye doğa yürüyüşü başlayacak. Etkinlik bildirgesine göre parkurun toplam uzunluğu 12 km ve orta zorlukta. Yürümek istemeyenler ise araçla Karina’ya gidebilecek. Burada dileyenler deniz kenarında balık keyfi yapılacak ardından Urla’ya dönülecek.

Servis saat 08.30’da Urla İtfaiye arka sokağından, 08:45’te Güzelbahçe Seferihisar otoban kavşağında bulunan Hakkı Oğuz Okulu önünden hareket edecek.

Etkinliğe katılım için Mehmet Tuncer’e 05427259370 numaralı telefondan ulaşılabilir. Yürüyüş rehberi ise Mustafa Diniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: