Dünya Temizlik Günü Urla

Dünya Temizlik Günü için Urla halkı da harekete geçti. Gün kapsamında Urla’nın çeşitli noktalarında temizlik yapılacak. 

Dünyanın 138 ülkesinde “Let’s do it/ Haydi Yapalım” diyen binler bir araya gelecek. Temiz ve sağlıklı bir çevre için gönüllü olan, farkındalık yaratmak isteyen yeşil dalga Yeni Zelanda’dan başlayacak, 36 saat sonra Hawai’de son bulacak. Türkiye’nin tüm illerinde hayata geçirilmesi beklenen doğa temizlik hareketine Urla’nın sivil toplum kuruluşları da duyarsız kalmadı.

Dünya Temizlik Günü “Let’s do It/ Haydi Yapalım Vakfı” önderliğinde tüm dünya ile eşzamanlı olarak hayata geçiyor. Urla’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve çevre gönüllüleri Dünya Temizlik Günü’nde çevre kirliliğine dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir araya geldi. Urla’da 6 bölgede çöp ve atıklar toplanacak, görüntülenecek ve tartılacak. Toplanan çöp ve atıkların Urla Belediyesi yetkililerince alınması sağlanacak. Dünya Temizlik Günü için Urla’da belirlenen toplanma noktalarında saat 15:30’da buluşulacak. Temizlik 18:00’e dek devam edecek. Toplanma yerleri ve saatine ilişkin bölgenizdeki sorumlularla irtibata geçebilirsiniz.

Dünya Temizlik Günü Urla bölge sorumluları

1-Gülbahçe, Süreyya Balcı​​​ (Toplanma Yeri: Gülbahçe Köy Meydanı)
2-Özbek, Özden Erdoğan​​​​
3-Akkoy, Yağcılar, Ömer Akülke​​
4-Çeşmealtı, Merih A.Yücel ​​ve Erden Can​​​
5-URLA Merkez 1. Pazaryeri ve Çevresi, Tümay Tuncer
6-İskele Mahallesi, Kum Plajı, Sibel Bavli (Toplanma yeri: Kumdenizi URİT)

Katılan STK’lar

– ÇYDD Urla
– TEMA Vakfı Urla Temsilciliği
– ADD Urla
– İZÇEP
– Çeşmealtı Güzellistirme Derneği
– Özbek Çevre Platformu
– Akkoy Güzelleştirme Derneği
– TKB Urla

Dünya Temizlik Günü nedir?

Dünya temizlik gününün öncüsü Let’s Do It Vakfı temiz bir gezegen için küresel çapta insanları ve kuruluşları birbirine bağlayıp destekleyen bir sivil toplum hareketi. İlk kez 2008 yılında Estonya’da “Haydi Yapalım” diyen 50 bin kişi 5 saat içinde 10 bin ton çöp toplayarak, sorunu görünür kıldı. Nüfusun %4’ünün bir araya gelip ülkeyi çöplerden temizlemesi dünyada yankı uyandırdı ve ‘bir ülke, bir gün’ formülüyle başka ülkelere de ilham oldu. Bugüne dek yüzden fazla ülkede 10 milyona yakın gönüllü bu temizlik hareketine katıldı.

Let’s Do It! modeli 2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uygulandı. 2012 yılında Türkiye’de 5 noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1.300 kişi katıldı. Tamamen gönüllü bir ekip 11 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Temizliği’ne 17 şehirde, 62 farklı noktada, yaklaşık 8.000 kişi olarak devam etti. Böylece 30,4 ton atık ortadan kaldırılmış oldu.

2016 yılının Şubat ayında ise Bursa’da Dünya Temizlik Konferansını düzenleyip 88 ülkeden 200’e yakın katılımcı Türkiye’de ağırlandı. 2018’de ise  temizlik günü olarak 15 Eylül 2018 belirlendi. Dünyanın 138 ülkesinde eşzamanlı olarak gerçekleşecek etkinliklerde çevreyi temiz tutmanın sadece kamu kurum ve kuruluşlarının görevi değil bir toplumun da görevi olduğuna dikkat çekilecek. 15 Eylül’de Yeni Zelanda’da başlayacak ve 36 saat sonra Hawai’de sona erecek olan bu yeşil dalgada milyonlarca insan yine tek bir amaç için birleşecek: Temiz ve sağlıklı bir gezegen.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: