“Düğün Şarkısı” prömiyer yapacak

Civan Canova’nın yazdığı, Devlet Tiyatrosu sanatçısı Burcu Aksakal’ın yönettiği “Düğün Şarkısı” 7 Aralık’ta Toprak Sahne’de prömiyer yapacak.

Nereden başlasam bilmem ki? Duygular diyelim. Korkular mesela. Korkular değişmiyor. Cinsiyeti yok korkularımızın. Mutluluklarımız da öyle. Ben bu oyunu kaleme aldığım dönemde, bir kadının gözlerinde “mutluluğu” ve de “o mutluluğu yitirme korkusu” nu görmüştüm, aynı anda. Ve de o sıralar onun yüreğini aralayabilmem ya da kendimi onun duygu süzgeçinin ağzında bulabilmem için, aşırı bir empati gayreti içersine girmem de gerekmiyordu. Çünkü o sıralarda yüreklerimiz aynı şarkının ritmini tutuyordu birlikte. “Düğün Şarkısı”

İlk yazma isteği, o iki korkuyu, o gözlerde yakaladığım an başladı işte. O noktadan sonra benim için en önemlisi, sahnede gördüğümüz ve de görmediğimiz oyun kişilerini ve yeni atmosferi oluşturmaktı. Bütün bir yazımı bu işe ayırdım. Sonbahar bitiminde doğru bu oyun çıktı. O zamanki hayat arkadaşım ve ilham kaynağıma teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi yolluyorum. Bütün bir yaz destek olmuştu bana. Bu oyunu günün birinde onun oynamasını tasarlıyordum ama hayat bizim tasarılarımızı kaale almıyor pek. Korkularımız da bu yüzden işte. Tasarılarımızı yarım bırakma korkusu. Planlarımızın allak bullak olması ihtimali…”

Civan Canova böyle anlatmış “Düğün Şarkısı”nın ortaya çıkışını. Canova’nın Açelya Akkoyunlu ile evliliğinden yola çıkarak yazdığı Düğün Şarkısı / Akhilleus ile Ophelia oyunu evliliği kadın ve erkek cephesinden irdeliyor.

Sahnede düğününe sayılı saatler kala bir otel odasında hazırlık yapan kadın, geçmişi ile geleceği arasında hesaplaşmasını kendiyle yapıyor. Civan Canova’nın yazdığı Devlet Tiyatrosu sanatçısı Burcu Aksakal’ın yönettiği bu tek kişilik oyunda İlknur Bayzit Çatal rol alıyor.

“Düğün Şarkısı” Toprak Sahne’de prömiyerini yarın akşam 20:30’da yapacak. Bilet almak VE yer durumuna ilişkin bilgi almak için TIKLAYINIZ.

dugunsarkisiafis

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: