Derya Gülü 3 Mart’ta prömiyerini yapacak

Toprak Sahne Tiyatrosu, Necati Cumalı’nın sevilen eserini kendi adını taşıyan sahnede oynayacak.

Toprak Sahne Tiyatrosu 10. sanat yılında Necati Cumalı’nın en çok sahnelenen oyunu Derya Gülü’nü Urla izleyicisi ile buluşturuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Toprak Sahne Tiyatrosu’nun emeği ile Urlalı yazar Necati Cumalı’nın Derya Gülü adlı oyunu 3 Mart Cumartesi saat 20.30’da prömiyerini yapacak. Cumalı’nın en çok sahnelenen oyunu olma özelliğini taşıyan Derya Gülü, bir sahil kasabasında Haşim, Meryem ve Sinan arasında yaşanan olayları konu alıyor. Oyun için buradan bilet alabalabilirsiniz.

Edebiyatımızın önemli ismi Necati Cumalı’nın yazdığı eseri Onur Çatal sahneye uyarlayıp yönetti. Provası 4 ay süren oyunda Haşim Kaptan rolüne Bozkurt Saraç, Meryem karakterine İlknur Bayzit Çatal, Sinan karakterine ise Onur Çatal hayat veriyor.

Oyunun müziklerinde Konya Selçuk Üniversitesi Müzikoloji Bölümü mezunu Yiğit Güçlü’nün, dans kareografisinde ise Deniz Tuncay’ın imzası var. Derya Gülü oyununun sahne ve ışık tasarımı Toprak Sahne Sanat Yönetmeni olan Serkan Baştürk’e emanet. Burak Etöz ise Derya Gülü afişini resmetti.

2 perde dram türündeki oyun yaklaşık olarak 95 dakika sürüyor.

Cumalı Urla’da Kendi Adını Taşıyan Sahnede Seyircilerle Buluşacak

Oyunun yönetmeni Onur Çatal, Derya Gülü’nü sahneye taşımaktan büyük bir onur duyduklarını, tiyatro olarak Urla’ya olan borçlarını Urla’nın değerlerine sahip çıkarak ödediklerini söyledi. Oyunun daha önce sahnelenenlerden farklı bir yorumla sahneye taşıyacaklarını belirten Çatal, “Tiyatro yaşayan bir sanat dalı. Bu oyun resim, müzik, dans, sinema ve tiyatronun iç içe geçmiş bir bütünü. Cumalı’nın memleketinde, Cumalı’nın adını taşıyan sahnede bir Cumalı oyunu. İzleyicilerimize bir sanat doyumu yaşatacağımıza eminiz. Herkesi oyunumuzu izlemeye davet ediyoruz” dedi.

Oyunu Haziran ayına kadar birçok il ve ilçelere de taşıyacaklarını söyleyen Çatal, oyun programına seyircilerin sosyal medya üzerinden ulaşabileceklerini de ekledi.

Derya Gülü oyunu 

Yaşamın kıyısında iki insan. Denizin büyük yalnızlığı hayatlarının en ortasında. 60’ına merdiven dayamış Haşim Kaptan ve onun genç karısı Meryem. Sürüp giden sahil kasabası hayatı. Hayalleri olan genç bir kadın ve bu genç kadının hayallerinin aksine gerçekliğini yaşamak isteyen, öte yandan tutkulu bir âşık Haşim kaptan. Aşk onun yaşamını doldurmuş. Ama bu aşk denize mi, beslediği saka kuşuna mı yoksa Meryem’e mi kendi de karar verememiş. Bu yalnızlıklarını sürekli hareketlendiren tayfalar. Kendi hayatının yalnızlığına akıp giden Sinan.
Sinan’ın Haşim Kaptan’ın yanına gelmesiyle aşkların birbirine karıştığı bir dram “Derya Gülü”. Sinan’ın Meryem’e olan çekimi. Bu çekimi kullanmak isteyen Meryem. Ve Haşim bu yalnızlığını nasıl giderecek? Sinan ile Meryem aşkı bulabilecekler mi? Tüm bu hikâyenin dans ve türkülerle bezenmiş anlatısı “Derya Gülü” .

2014 yılından beri kendi sahnelerinde birçok yerli ve yabancı eseri sahneye taşıyan Toprak Sahne Tiyatrosu, Urla’nın ilk özel tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Tiyatro açtıkları sahneye yine Urlalı yazar Necati Cumalı’nın adını vererek yazarı kendi sahnelerinde yaşatmaya da çalışıyor.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: