“Bir Delinin Hatıra Defteri” Urla’da sahne alıyor

Atölye Tiyatrosu’nun ödüllü oyunu “Bir Delinin Hatıra Defteri” 18 Şubat akşamı Toprak Sahne Tiyatrosu’nda.poster-350x500

Atölye Tiyatrosu, Nikoloy Gogol’un ünlü eseri Bir Delinin Hatıra Defteri ile Urlalı tiyatroseverlerle buluşuyor.

Savaş Mutlu‘nun yönettiği, Erdem Topuz‘un rol aldığı “Bir Delinin Hatıra Defteri” oyunu 2015 yılında Anton Çehov Tiyatro Festivali’nde Rus oyununu en iyi yorumlayan tiyatro olarak ödül aldı. Oyun, 2014 Arkhangelsk Uluslararası Tiyatro Festivali’nde Türkçe sahnelenen ilk Rus klasiği olma özelliğini de taşıyor. Atölye Tiyatrosu ödüllü oyunu Bir Delinin Hatıra Defterini 18 Şubat’ta Toprak Sahne Tiyatrosu’nda sahneleyecek. 18 Şubat 20:30’da sahnelenecek oyunun biletleri satışa çıktı. Bir Delinin Hatıra Defteri oyununa bilet almak, yer durumunu sorgulamak için BURAYI tıklamanız yeterli.

Eskimeyen oyun: Bir Delinin Hatıra Defteri

Gogol’un 1842 yılında yazdığı ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’ bugüne kadar çeşitli tiyatro toplulukları tarafından birçok kez sergilendi. Gogol’un eseri Palto, Burun ve Bir Delinin Hatıra Defteri adlı üç bölümden oluşuyor.

Tek perdelik ve tek kişilik oyun, çevresinde sürekli aşağılanıp alay edilen sıradan bir devlet memurun, Poprişçin’in aşkını konu alır. Poprişçin platonik aşkı olan burjuva kızının bir asilzadeyi sevdiğini öğrenmesiyle yıkılır. Poprişçin’in hayallerini artık ‘soylu’ olmak süslemeye başlar.

Poprişçin, soyluların dünyasında kendine yer açmaya çalışan minnacık bir memur, sınıflara bölünmüş bir ülkenin çocuğudur.Hayata taktığı at gözlüğünün elverdiği kadarıyla bakıp, o sınırlar içinde kendine bir amaç edinmiş ve bunu hayata geçirmeye ant içmiş bir zavallıcık, Poprişçin… Ki, maalesef bulunduğu toplumda bu ona hazır tepside sunulmayacaktır. Durmadan olasılık hesaplarına girişse de ne fayda, başladığı yerden bir adım bile öteye gidemez ve yorulduğunda belki de o güne kadar yaptığı en akıllıca şeyi yapar; soylulara yama olup soylu ilan edilmeyi beklemektense, bir anda kendini soylu ilan eder.

Topuz: Küçücük hayatlarımızın kısa özeti

Oyuncu Erdem Topuz, oyunu “Bu küçük adamın hikayesini oynamak, oyunculuk serüvenimin ve belki de hayatımın en uzun ve en tatlı yolculuğuydu. Kafamızda binlerce soruyla, sürekli peşinden koştuğumuz ve bir türlü yakalayamadığımız, tutunamadığımız küçücük hayatlarımızın bence en güzel özeti” olarak nitelemiş.

Atölye Tiyatrosu Bir Delinin Hatıra Defteri Oyunu Künyesi

Yazan: Nikolay Gogol
Yöneten: Savaş Mutlu
Oyuncu: Erdem Topuz
Kostüm Tasarımı: Onur Uğurlu
Dekor Tasarımı: J. Nikolay Raskov

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: