Bergama antik kent gezisi, yöresel tatlar tadımı

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu bu hafta önemli bir antik kent olan Bergama’ya gezi düzenleyecek. Gezide yörenin lezzetleri de tanıtılacak.

Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu rehber eşliğinde Bergama antik kentine gezi düzenliyor. Gezide UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Bergama’ya tarihi ve kültürel bir yolculuk yapılacak. 1 Ekim pazar günü düzenlenecek gezi için araç saat 8:00’da Urla İtfaye arka sokağından hareket edecek.

Urla’dan haraketle düzenlenecek turda aralarında Akropol, Traian Tapınağı, büyüklük bakımından İskenderiye Kütüphanesi’nden sonra gelen kütüphane kalıntıları, Bergama tiyatrosu’nun da olduğu kalıntılar kokartlı rehber Mehmet Çabuk anlatımı ile gezilecek.

Turda öncelikle Helenistik dönemin önemli şehirlerinden olan Bergama’nın yukarı şehri Akrapol görülecek. Ulaşımın teleferik ve kara yolu ile sağlandığı Akropol’de önemli yapılar tarihleri anlatılarak gezilecek. Traian tapınağı ve alt tarafında yer alan kemerli geçiş yolu, saray ve su sarnıçları, günümüzde halen tıp ve eczacılık simgesi sayılan çifte yılan desenli mermer sütun, Antik dünyanın İskenderiye’den sonraki ikinci büyük kütüphanesi olduğu söylenen dev yapı Mehmet Çabuk rehberliğinde görülecek. Onbin seyirci kapasiteli antik çağın en dik tiyatrosu olan Bergama tiyatrosu ile Zeus Altarı da tarihte önemli hikayelere kaynaklık eden yerler olarak gezide yer alacak. Akrapol gezisi ardından Bergama’nın Arasta çarşısı yine rehber Mehmet Çabuk’un tanıtımı eşliğinde gezilecek. Çınar altında verilecek kahve-çay molasının ardından MÖ 4. yüzyıl ile MS 5. yüzyıllar arasında dünyanın en büyük tedavi merkezlerinden biri olan Asklepion‘a geçilecek. Burada verilecek yemek molasında dileyenler için yöresel tatlardan oluşan bir menü sunulacak. Yemekten sonra ise dileyenlerle şifa tanrısı Asklepios’a adanmış tarihteki ilk bu antik çağ hastanesi Mehmet Çabuk rehberliğinde turlanacak. Asklepion ilaçlı ve fizik tedavinin yanı sıra su sesiyle tedavi, telkin yöntemiyle rüya analizi gibi çalışmaların gerçekleştirilmesi ile döneminin önde gelen sağlık merkezlerinden biri olma özelliğinin yanı sıra önemli yapılara da ev sahipliği yapıyor. Bu alandaki gezide hatırı saylır bir kütüphane, çamur ve termal havuzlar ve Asklepios’a adanmış tapınak görülecek.

BERGAMA GEZİSİ ARAÇ KALKIŞ YER VE SAATLERİ

Gezi için araç pazar sabahı saat 08:00’da Urla İtfaye arka sokağından hareket edecek. Araç 08:15’de Güzelbahçe otoban kavşağındaki Hakkı Oğuz Okulu önünde, İzmir’den gelecekler için ise 08:30’da Fahrettin Altay Metro Durağı önünden hareket edecek.

Tura katılım için en geç Cumartesi günü saat 12:00’ye dek kayıt yaptırmak gerekiyor.
Urla Dağcılık ve Doğa Yürüyüşü grubu tarafından düzenlenecek Bergama turunun yol ve profesyonel rehberlik ücreti katılımcılar arasında bölüşülecek. Tur ve yemek hakkında ayrıntılı bilgi almak için Mehmet Tuncer’İ 05427259370 nolu telefondan arayabilir veya facebook etkinliğine göz atabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: