Bedri Rahmi Kalamış Yazmaları Sergisi Galeri Kırmızı’da

Bedri Rahmi Eyüboğlu Kalamış Yazmaları Sergisi 17 Şubat – 19 Mart 2018 tarihleri arasında Galeri Kırmızı’da.

Türk resim sanatının önemli isimlerinden Bedri Rahmi Eyüboğlu ve ailesi tarafından bugüne taşınan yazmalar Galeri Kırmızı’da sergilenecek. Sergi açılışında Kaya Aslantepe konseri düzenlenecek.

Urla’nın önemli sanat mekanlarından Atölye Kırmızı önemli bir sergiye daha ev sahipliği yapacak. Bedri Rahmi Eyüboğlu Kalamış Yazmaları Sergisi Urlalı sanat severler ile buluşacak.

Anadolu’da tarihi çok eskilere giden “yazmacılık” sanatının en önemli temsilcilerinden olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, 1950’li yıllarda, sessiz sedasız bir şekilde yok olmaya yüz tutan halk el sanatlarımızdan yazmacılığın bugünlere taşınmasını sağladı.

Eşi ressam Eren Eyüboğlu ile yazmaya yeni yorumlar getirip birbirinden güzel motifler yaratan Bedri Rahmi Eyüboğlu, ilk yazma sergisini 1951 yılında açar. Adalet Cimcoz’un Maya Galerisi’nde açılan sergi büyük ilgi görür. Eyüpoğlu sergi davetiyesine “Yazma halkın malıdır. Yazma az ve öz değerlerle yapılır. Yazma renkleri ve biçimleri hayata karıştırır. Yazma cömerttir, ele avuca sığar, işe yarar. Yazma insana ferahlık, sevinç verir.” * diye yazar. İşte o gün bugündür yazma sanatı Eyüpoğlu ailesinin ellerinde varlığını koruyor.

BİR GELENEK: YAZMACILIK 

Bir aile geleneği haline gelen “yazmacılık” sanatını, usta sanatçı Bedri Rahmi’nin 1975’te yaşamını yitirmesinin ardından, oğlu Mehmet Eyüboğlu devralmış. Ömrünü sanata veren Mehmet Eyüboğlu’nun vefatının ardından ise, yazma geleneğini Kanadalı eşi Hughette Eyüboğlu ve gelini Sibel Eyüboğlu sürdürmüş.

Eyüboğlu ailesinin eserleri Atölye Kırmızı aracılığı ile Urla’ya geliyor. Sergide Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun elinden orjinal baskı kalıpları ile oğlu Mehmet Hamdi ve torunu Rahmi Eyüboğlu tarafından geliştirilerek hazırlanan Kalamış yazmalarını görme şansına sahip olacaksınız. Sergi 17 Şubat cumartesi günü 16:00 – 18:00 arasında düzenlenecek kokteyl ile açılacak.

AÇILIŞTA KAYA ASLANTEPE KONSERİ

Bedri Rahmi Yazmaları Sergisi açılışı da harika bir etkinliğe sahne olacak. Sergi açılış kokteylinin hemen ardından Kaya Aslantepe konseri düzenlenecek. 17 Şubat cumartesi günü saat 18:00’de başlayacak konserin bilet fiyatı ise 35 lira.

Galeri Kırmızı iletişim bilgileri


*Ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz. 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: