“Başka Bir Okul Mümkün” diyen Urlalılar buluşuyor

Urla Eğitim Kooperatifi, “Başka Bir Okul Mümkün” tanıtım toplantısı düzenliyor.

urla-bbomBaşka Bir Okul Mümkün (BBOM) eğitime dair toplumsal ihtiyaçlardan yola koyulan, eğitime özgün bir alternatif üreten ve gönüllülerin bugüne kadar getirdiği bir hareket.

25 Ağustos 2016’da kurulan S.S. Urla Eğitim Kooperatifi, Urla’da BBOM’u tanıtmak, Urla’da neler yapılabileceğini konuşmak için 21 Şubat’ta toplantı düzenleyecek. Toprak Sahne’nin mekan sponsoru olduğu toplantı 19:30’da başlayacak.

“Başka Bir Okul Mümkün” oluşumu nedir?

BBOM alternatif bir model oluşturarak gönüllülük esasına dayanan bir eğitim sistemi oluşturmayı amaçlayan insanların bir araya geldiği bir oluşum. BBOM’un iki ana bileşeni var; BBOM Derneği ve kooperatifler. BBOM Derneği; bu modelin Türkiye’ye hatta yurtdışına yayılması için gerekli ortamı yaratmayı, ortak ihtiyaçlar için çözüm üretmeyi, öğretmenleri güçlendirmeyi amaçlıyor. İkinci bileşen ise yerel kooperatifler; birçok farklı şehirde gönüllü ekipler, veliler bir araya gelip çalışıyor. Bugüne kadar Ankara, İzmir, İstanbul, Çanakkale, Eskişehir, Urla, Bodrum ve Kaş’ta eğitim kooperatifleri kuruldu. Bu kooperatifler anaokulu, ilkokul, öğrenme merkezleri kurdu.

BBOM kendini internet sitesinde şöyle anlatıyor; “Biz; ebeveynlerden öğretmenlere, çocuklardan aktivistlere, eğitim bilimcilerden çeşitli uzmanlara kadar, Türkiye’deki eğitim meselesiyle derdi olan, konuşup kararmaktan usanmış, “bi’şey yapmalı” diyen geniş bir topluluğuz”.

BBOM Modeli’nde “Demokratik Yönetim”, “Alternatif Eğitim”, “Ekolojik Duruş” ve “Özgün Finansman” ilkeleri ile hareket ediliyor.

Eğitim-öğretim süreçlerinin asıl öznesi çocukların sözü dinleniyor, çocuklar karar alma mekanizmalarına dahil ediliyor. Her çocuğun özgün olduğu gerçeğinden hareket edilen BBOM modelinde, çocukların içlerindeki doğuştan gelen yaratıcılığı besleyen bir eğitim öngörülüyor. Piyasalaştırılan eğitime karşın, okulların sosyal adalet duygusuna halel getirmeyecek kolektif sermaye ile kurulması ve işletilmesi temel alınıyor.

Dernek okul hayallerini ise “Salt piyasa ve kar amacıyla işletilmeyen, metalaşmamış, getirmeyecek kolektif sermayeyle kurulan ve işletilen bir okul hayal diyoruz. Bu yüzden biz; kuşun, taşın, suyun, toprağın, karıncanın yani bilcümle varlığın insan kadar değerli addedildiği bir okul hayal ediyoruz” şeklinde ifade ediyor. BBOM hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ.

 

 

“Başka Bir Okul Mümkün” diyen Urlalılar buluşuyor” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: