Barbaros Oyuk Festivali 2018’de de dopdolu

Barbaros Oyuk Festivali için geri sayım başladı. Barbaros Oyuk Festivali programı bu yıl da hayli ilgi çekici. 

Oyuk Festivali bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Seçim nedeniyle ertelenen festival bu yıl 7-8-9 Eylül’de konuklarını ağırlayacak. Festival bu yıl da dikkat çeken etkinliklerle dolu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Batı Urla Köyleri Derneği tarafından desteklenen festival, çeşitli kişi ve kurumların da katkısı ile hayata geçiyor. Her yıl ilginin daha da arttığı festivalde bu yıl da Çat Kapı evleri, yarışmaları, sergileri ile dolu dolu geçecek. Festivalde Çat Kapı evlerinde geleneksel köy yemeklerini tadabilir, festival kapsamında açılan stantlardan çeşitli ürünler alabilirsiniz. Festivalde başka neler neler var derseniz, yarışmalar, sergiler, dinletiler ve dahası var. Festival hakkında ayrıntılı bilgi için Oyuk Festivali’nin facebook ve instagram sayfalarını takip edebilirsiniz.

Oyuklar güzelliklerini yarıştıracak

Oyuk Festivali, köyün doğal dokusunu ve sakinliğini bozmadan unutulmuş üretim geleneklerini canlandırmak, sürdürülebilir bir tarım için farkındalık yaratmak amacını taşıyor. Bu nedenle festivale adını veren oyuklar aynı zamanda insanları uyarma görevini de üstleniyor.  Festivalin baş tacı oyuklar güzellikleri ve yaratıcılıkları ile birbiri ile yarışıyor. Festival kapsamında ‘Konuk Oyuklar’ ve ‘Barbaroslu Oyuklar’ olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmanın sonuçları ziyaretçilerin huzurunda açıklanacak.

Süreyya Berfe imza günü ve söyleşi

Oyuk Festivali kapsamında sergi ve imza günü de düzenlenecek. İlkdördün Kültür ve Sanat Vakfının organizasyonuyla şair Süreyya Berfe Kalfa isimli kitabını festivalde imzalayacak.8 Eylül’de Barbaros Köyü eski okul binasında yapılacak imza günü ve söyleşiye saat 17:00-19:00 arasında katılabilirsiniz.

Gelenekselden Evrensele sergisi

Barbaros Köyü’nde faaliyetlerine başlayan Mimas Sanatevi küratörlüğünü Serdar Yörük’ün yaptığı “Gelenekselden Evrensele” karma sergisine ev sahipliği yapacak. Festival ile eşzamanlı açılacak sergide 44 sanatçının seksene yakın eserini görebilirsiniz. Sergi hakkında ayrıntılı bilgi için “Gelenekselden Evrensele” karma sergi haberimize göz atabilirsiniz.

Görsel Sanatlar Sergisi

Barbaros Köyü’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan “Görsel Sanatlar Sergisi”, Oyuk Festivali kapsamında, “Tabiyet, Tabiat ve Tahribat” vurgusuyla, şehirden kırsal hayata yapılan göç konusunu ele alacak. Önceki yıllarda festival kapsamında tarla korkulukları “oyuk”lar üzerinden işlenen kırsaldan kente göç konusu, “Görsel Sanatlar Sergisi” ile tam tersi bir hâl alıyor. Sergide Elvan Özkavruk Adanır, Filiz Adıgüzel Toprak, Jovita Sakalauskaite ve Gülfem Kessler’in eserleri yer alacak. Sergi kapsamında yer alan keçe ve kömür kullanılan çalışmalarla minyatür türündeki eserler, İlkdördün Kültür Sanat Vakfı ile yapılan iş birliği sonucu, vakfın bünyesindeki Şair Süreyya Berfe’ye ait kütüphanede sergilenecek.

“Yaşayan Barbaros” Keçeden Figürler Sergisi

Kendisi de Barbaros’ta yaşayan Belkıs Ersan Yaka tarafından geçtiğimiz festivalde köye kazandırılan “Yaşayan Barbaros” sergisi bu yıl da meraklılarını bekliyor. Barbaros’ta yaşayanların yaptıkları işlerin canlandırıldığı keçeden figürler bir köy evinde sergilenecek.

Afhoroz Resim Sergisi

Eda Kara İkizoğlu’nun resim sergisi de festival kapsamında gezebileceğiniz sergiler arasında. Afhoroz resim sergisi Simge Can Evi’nde ziyaret edilebilir.

Ben Çöp Değilim geri kazanım sergisi

Barbaroslu 11 kadının geri dönüştürülebilir malzemelerden yaptığı objeler de festivalde görülebilir. Başta kağıt olmak üzere atıkların geri kazanımının önemine dikkat çeken sergi, meraklısı için özgün geri dönüşüm fikirleri de sunuyor.

Derya Tecimer ise “Balkabağı Rüyası” sergisi ile festivale renk katacak.

Sırlı Bahçedeki Oyuklar

Güzelbahçe’de faaliyet gösteren ‘Sırlı Bahçe’de çalışmalarını sürdüren 11 seramik sanatçısının ‘Sırlı Bahçedeki Oyuklar’ sergisi de festivalin ilgi çeken sergilerinden.

Barbaros Oyuk Festivali’ne ritim neşesi

ODTÜ Türk Halk Bilimi Topluluğu da bu yıl Oyuk Festivali’ne katkı verecek olan ekiplerden. THBT ritim grubu Barbaros’a gelenleri ritimleri ile coşturacak.

Barbaros Oyuk Festivali 2018’de de dopdolu” için bir yorum

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: