Barbaros Oyuk Festivali 19-21 Mayıs’ta

Barbaros Köyü Oyuk Festivali bu yıl ikinci kez düzenlenecek. 

barbaros-oyuk-festivali-afisBarbaros Oyuk Festivali, 103 yıllık Barbaros köyü halkının tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini canlandırmak, tanıtmak için düzenledikleri bir festival. Geçtiğimiz yıl ilki Haziran’da yapılan Barbaros Oyuk Festivali bu yıl 19-20-21 Mayıs’ta düzenlenecek.

Oyuk yerel ağızda bostan korkuluğu anlamına geliyor. Bir diğer anlamı ise sevinç ve mutluluk. Oyuk Festivali Komite Başkanı Demet Küçükkayalar, bu noktadan hareketle festivalin sloganını “Gülümseyin Barbaros’tasınız” olarak belirlemişti. Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen festivale 6 bin kişi katıldı. 2. Barbaros Oyuk Festivali’ne katılımın 10 bini bulması bekleniyor. Barbaroslular binlerce kişiyi ağırlamak için şimdiden hazırlıklara başladı.

Barbaros Oyuk Festivali: Ödün vermeden sürdürülebilir kalkınma

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek olan festivalin amacı, barbarosoyukfestivali.com‘da, “Köyümüzün sessizliğine, sakinliğine zarar vermeden, doğal dokusunu bozmadan, unutulmuş geleneklerimizi canlandırmak, üretim gücümüzü ortaya çıkarmak ve kırsal yaşamın bize sunduğu nimetlerden ödün vermeden sürdürülebilir kalkınmamızı sağlamaktır” diye özetleniyor.

Bu yılki festivalin konusu da Barbaros Köyü’nün tarımsal, kültürel ve geleneksel değerleri. Barbaros Köyü yok edilen tarıma, yöresel adı ‘oyuk’ olan korkuluklarla dikkat çekiyor. Festival konuklarına her bir oyuğun anlatacağı bir de öyküsü olacak. Yok edilen değerler her bir oyukta tekrar simgelenecek.

İlk oyuklar yapılmaya başlandı bile

barbaros-oyuk-festivali.jpg

Barbaros Oyuk Festivali için hazırlıklar çoktan başladı. Bir yandan barbarosoyukfestivali.com sitesi, diğer yandan facebook sayfası üzerinden duyurular yayılayan Barbaros halkı yeni oyuklar tasarlıyor. IAOSB Fotoğraf Kulübü’nün konuk olduğu ilk oyuk atölyesinde tam 40 oyuk hazırlandı. II.Barbaros Oyuk Festivali için stant başvuruları da başladı. Oyuk Festivali’nde sadece Barbaros köyü sakinleri stant açabilecek.

 

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: