Ata Ekmeği ve Armola Şenliği

Topan Karakılçık Buğdayı Tohumu’nu bulup çoğaltan ve yüzlerce yıl önceki tekniklerle “Ata Ekmeği”ni üreten Seferihisar Belediyesi,  Ata Ekmeği’ni ilçenin meşhur peyniri Armola ile büyük bir şenlikte buluşturacak.

Bir tohum takas şenliğinde bulunup çoğaltılan topan karakılçık buğdayı tohumu Seferihisar’da üretildi, Ulamış Köyü’nün kadınlarının elinde hayat buldu. Seferihisar Belediyesi, Ata ekmeği ve Armola peyniri için 10 Haziran Cumartesi günü şenlik düzenleyecek.

Tohum Takas Şenliği sayesinde yeniden hayat bulan Topan Karakılçık Buğdayı

Günümüzde çok az rastlanan Topan Karakılçık Buğdayı Tohumu’nu bulup çoğaltan ve yüzlerce yıl önceki tekniklerle “Ata Ekmeği”ni üreten Seferihisar Belediyesi,  Ata Ekmeği’ni ilçenin meşhur peyniri Armola ile büyük bir şenlikte ve ramazan sofrasında buluşturuyor.

2011 yılında Tohum Takas Şenliği’nde Gödence Köyü’nde bulunan Topan Karakılçık Buğdayı, uzun uğraşlar sonrasında Can Yücel Tohum Merkezi’nde çoğaltılıp köy değirmeninde öğütüldü, un oldu. O un Turgut ve Ulamış köyündeki kadınları sayesinde ekmek oldu. Taş fırında pişirilen Ata Ekmeği, önce Seferihisar’da, ardından Seferihisar Belediyesi’ne ait yöresel ürünlerin satıldığı www.seferibakkal.com internet sitesinde satılmaya başlandı. Yoğun ilgi nedeniyle Seferihisar Belediyesi, ilçede birçok araziye karakılçık buğdayı ekti. Şimdi o buğdayların hasat zamanı geldi. Şenlikte hem hasat yapılacak hem de kadınların ürettiği Ata Ekmeği, Armola Peyniri’yle birlikte sunulacak.

Hasat şenliğe dönüşecek

Gün boyu sürecek etkinliklerde Ulamış Köy Pazarı açılacak, taş değirmende buğday değirme, taş fırında Ata Ekmeği yapılacak, harman yerinde dövenle hasat gerçekleştirilecek, ev sabunu yapım atölyesi misafirleri konuk edecek, rahvan at gösterileri ve müzik dinletileri yapılacak. Köy meydanında suluboya ressamları gün boyu atölye çalışmaları gerçekleştirilecek, yerli üreticiler yanısıra, Can Yücel Tohum Merkezi, kooperatifler ve dernekler stantlar açacak. Program iftar yemeği, ramazan eğlencesi ve alaturka müzik konseriyle tamamlanacak.

Şenlik 10 Haziran Cumartesi günü Ulamış Köyü’nde gerçekleşecek.  Stantlar saat 12.00 itibariyle açılacak. Günboyu sürecek şenlikte, 17.00’de Kortej yürüyüşü yapılacak, Seferihisar Belediye Bandosu da bir konser verecek.

ataekmegi-armola-senligi-2017

Sandıklardan çıkan tohumlar

2011 yılından bu yana yerel tohum ve türleri çoğaltmak için çalışma yürüttüklerini söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer tohumun ve şenliğin öyküsünü şöyle anlatıyor; “Köylerde ninelerimizin sandıklarında tohumlar bulduk. Bu tohumların içerisinde artık yok olduğu düşünülen Topan Karakılçık Buğdayı’nı fark ettik. Uzun süren çalışmalarla çoğaltmayı başardık. Ve nihayet geçtiğimiz yıl bu tohumun hasadını yaptık. Taş değirmende öğütüp, atalarımızın yarattığı lezzeti yeniden yakaladık. İnanılmaz geri dönüşler aldık, talepleri karşılamakta zorlandık. Şimdi birçok yere bu tohumları ektik. Yine hasat zamanı geldi ve bu defa hasadı bir şenlikle kutlayacağız. Herkesi Seferihisar’ın en güzel köylerinden biri olan Ulamış’ta, Ata Ekmeği ve muhteşem Armola Peyniri’yle, buluşmaya davet ediyorum.”

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: