400 oyuk sizi Barbaros Oyuk Festivali’ne çağırıyor

Barbaros Oyuk Festivali başlıyor. 19-20-21 Mayıs’ta tüm oyuklar sizleri Barbaros’a bekliyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Barbaros Oyuk Festivali için tüm hazırlıklar tamamlandı. 19 Mayıs’ta başlayacak festival üç gün sürecek. Bu üç gün boyunca oyuklar “Üretin” diye seslenecek. Ekilmekten vazgeçilen tarlaları beklemekten yorulan oyuklar köylülere ve gelenlere unutulmaya yüz tutan değerleri hatırlacak.

Festival, köyün sakinliğine zarar vermeden, doğal dokusunu bozmadan, unutulmuş gelenekleri canlandırmak, üretim gücünü ortaya çıkarmak ve kırsal yaşamın sunduğu nimetlerden ödün vermeden sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı amaçlıyor. Üç gün sürecek olan Barbaros Oyuk Festivali’nde çeşitli yarışmalar, sergiler ve gösteriler yapılacak. 300 nüfuslu köyde birbirinden farklı 400 oyuk sergilenecek. 🙂

Festivalde oyuk, yöresel tatlar, en güzel avlu veya bahçe, süt sağma ve kuyudan su çekme yarışmaları düzenlenecek. Ayrıca resim, kırkyama, bonsai, çeyiz sandığım ve fotoğraf sergisi de Barbaros Oyuk Festivali’ne gelenleri bekliyor.

sokakcalgi2Kapı önü ve avlu konserleri

Barbaros Oyuk Festivali 2017’de de dinginlik ve eğlenceyi bir araya getirecek. Bu festivalde diğer festivallerin aksine ses düzeni, yani hoparlör, mikrofon ve herhangi bir elektronik alet kullanılmayacak. Müzisyenler yalın sesleri ve enstrümanları ile Barbaros köyü sokaklarında, meydanlarda, kapı önlerinde ve avlularda müzik yapacak.

Oyuklar çocukları da unutmadı

Festival komitesi tabi ki ziyarete gelen minikleri de unutmadı. Festivalde çocuklarınızla birlikte kendi oyuklarınızı yapabileceğiniz bir alan hazırlandı. Dilerseniz yaptığınız korkuluğu götürebilir veya üzerine isminizi yazıp köyün sergi alanına bağışlayabilirsiniz.

Elbette etkinlikler bunlarla sınırlı olmayacak. Çocukların açık havada iyi zaman geçirmesi için halat çekme, yumurta taşıma gibi çeşitli yarışmalar da düzenlecek.

cat-kapi

Festivalin en lezzetli sürprizi: Çat Kapı Evleri

Barbaros Oyuk Festivali’nin en farklı etkinliklerinden biri de Çat Kapı Evleri. Festival sizi lokantalara değil köy evlerine davet ediyor. Avlu fırınlarında yapılan yerel lezzetleri, piştiği yerde evlerde tadabileceksiniz. Barbaros’un zeytinyağıyla, bahçelerden toplanan sebzelerle pişirilen yemeklerinizi yerken köyün sakinleri ile koyu bir sohbet etme şansı da yakalayabileceksiniz. Barbaros Festivali’nde bu yıl Çalkama, Patlıcan balığı, katmer, körmen köftesi, ekmek böreği, kuluka, lokum gibi yerel yemekleri tadabileceksiniz. Bir evin kapısında “Çat Kapı” levhası asılıysa o evin kapısını çalın ve yöresel lezzetleri deneyin.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için festivalin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: