21 Mart Dünya Şiir Günü Urla’da da kutlanacak

Urla Kent Konseyi Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu 21 Mart Dünya Şiir Günü’nde Aşık Veysel’i de anacak.

Urla Kent Konseyi Eğitim, Kültür ve Sanat Komisyonu 21 Mart Çarşamba günü hem şiir gününü kutlayacak hem de Aşık Veysel’i anacak.

21 Mart Dünya Şiir Günü ve Aşık Veysel’i Anma Şiir dinletisi etkinliği saat 19:30’da Urit Sosyal Etkinlikler Salonu’nda düzenlenecek.

Etkinliğin ilk bölümünde Türk şairlerinden seçme şiirlerin yanı sıra şarkı ve türküler seslendirilecek. İkinci bölümde ise Aşık Veysel şarkı ve türküleri seslendirilecek, gecenin sonunda dileyenler şiir okuyabilecek.

Erdoğan Karabıyık ve J. Sunday Özgen‘in sunacağı gecede Yasemin Girgin Türkeli müzik yapacak.

Dünya Şiir Günü

İlk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve dünya çapında kutlanan Dünya Şiir Günü dil çeşitliliğini kutlama amacını taşıyor.

Günün amacı “farkındalık yaratmak ve ulusal, evrensel, bölgesel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak” olarak nitelendiriliyor.

Şiir okumayı, yazmayı, yayınlamayı teşvik etmeyi amaçlayan Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim’de kutlanırken 20. yüzyılın sonlarına doğru 15 Ekim’de kutlanmaya başlanmış. Uzun süredir 21 Mart’ta kutlanan Dünya Şiir Günü, bazı ülkelerde halen bu tarihlerde kutlanıyor.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: